06 10 2017

Grodziski festiwal folkowy nabiera tempa. Piątek i sobota pełne atrakcji

06.10.2017, godz.: 07:36
Grodziski festiwal folkowy nabiera tempa. Piątek i sobota pełne atrakcji
fot. Facebook/Grodzisk Folk Fest 2017

1 października rozpoczęła się trzecia odsłona  międzynarodowego festiwalu Grodzisk Folk Fest. Pełną moc imprezy odczujemy jednak dopiero w ten weekend. Na piątek i sobotę zaplanowano bowiem szereg wydarzeń, w tym atrakcyjne koncerty.

Grodzisk Folk Fest to międzynarodowy festiwal muzyki folkowej organizowany w Grodzisku Mazowieckim od 2015 roku. Pomysłodawcą i realizatorem festiwalu jest Akademia Profil, polska organizacja pozarządowa działająca w obszarze kultury i edukacji. Wydarzenie jako zadanie publiczne jest współfinansowane przez Gminę Grodzisk Mazowiecki. Celem festiwalu Grodzisk Folk Fest jest budzenie zainteresowania wielokulturowością otaczającego świata. Aktywizujemy społeczność lokalną poprzez sztukę. Promujemy amatorskie ruchy artystyczne. Prezentujemy ciekawe zjawiska sceny muzyki świata. Otwarci na wielokulturowość, odkrywamy zakątki świata, tworzymy razem.

Tegoroczna edycja festiwalu Grodzisk Folk Fest jest połączona z projektem Tramontana współfinansowanym w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”. Ten międzynarodowy projekt jest realizowany od 2012 roku i obecnie skupia osiem partnerskich organizacji w pięciu europejskich krajów: Francji (3), Włoch (2), Portugalii (1), Hiszpanii (1), Polski (1), a także ponad 50 powiązanych partnerów w kilku krajach europejskich. Założeniami projektu jest dokumentacja, przechowywanie, opracowanie i udostępnianie niematerialnego dziedzictwa wiejskich obszarów górskich Europy.

Podczas tegorocznego  festiwalu Grodzisk Folk Fest wystąpią artyści z Polski (5), Ukrainy (1), Hiszpanii (1), Portugalii (1), Włoch (1). Odbędzie się osiem koncertów (w tym dwie potańcówki i dwa koncerty multimedialne). W ramach imprez towarzyszących będą miały miejsce spotkania autorskie, wykłady, koncerty. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe i towarzyszące wstęp jest wolny. Nie jest konieczne rezerwowanie biletów.

Szczegółowy program festiwalu Grodzisk Folk Fest 2017

Data Godzina Miejsce Artysta Uwagi
1 października 17:00 Cafe Queen / scena na deptaku / ul. 11 Listopada 13/15 Wielkie polskie przeboje / Danuta Morel, Michał Borowski, Romuald Gizdoń, Zbigniew Sękulski Koncert / impreza towarzysząca
18:30 Klezmerska Kapela Maćka Kierzkowskiego (Polska) Koncert / potańcówka
6 października 18:00 Willa Radogoszcz / Grodzisk Mazowiecki Anna Kamińska Spotkanie autorskie / wydarzenie towarzyszące
19:30 Centrum Kultury / Grodzisk Mazowiecki / sala widowiskowa / ul. Spółdzielcza 9 Gianfranco Spitilli & Stefano Saverioni (Włochy) Projekcja filmu dokumentalnego „Più colpi delle stelle”
19:35 Luis Costa (Portugalia) Koncert multimedialny „Sound Legends of Rural Portugal”
20:00 T/Aboret (Polska) Koncert
21:00 Martyna z zepołem (Polska) Koncert
22:00 Żywiołak (Polska) Koncert
7 października 17:30 Poczekalnia PKP / Przestrzeń Kulturze Przyjazna / Grodzisk Mazowiecki / ul. 1 maja 4 Luca Rullo (Hiszpania) Koncert multimedialny „Hitza basa”
18:00 Stanisław Kryciński Wykład o Huculszczyźnie / wydarzenie towarzyszące
19:00 Karolina Cicha (Polska) Koncert
20:00 Kapela Huculska Baj (Ukraina) Koncert – potańcówka
10 października 14:00 Gminne Centrum Kultury Powozownia w Radziejowicach / Sienkiewicza 6 / Radziejowice Konferencja Tramontana Wydarzenie towarzyszące festiwalowi

Artyści festiwalowi:

Kapela Huculska Baj (Ukraina)
Muzyczna tradycja Huculszczyzny w ukraińskich Karpatach jest głównym obiektem badań i źródłem twórczości kapeli. Zespół tworzą muzycy wychowani w „starej szkole” huculskiego grania w Werchowynie. Na festiwalu w Grodzisku zaprezentują wirtuozerię muzyczną, głębię brzmienia instrumentów tradycyjnych, rytualny śpiew, warsztat archaicznego tańca huculskiego.

Karolina Cicha (Polska)
Kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka znana z oryginalnej techniki gry na kilku instrumentach jednocześnie. Flirtuje z teatrem, muzyką rockową, folkiem. Wydała kilka płyt w stylistyce wielokulturowej. Jest laureatką wielu nagród muzycznych oraz bywalczynią największych festiwali muzyki świata w Europie, Azji i Ameryce. W Grodzisku zaprezentuje swój solowy recital.

Klezmerska Kapela Maćka Kierzkowskiego (Polska)
Klezmerskie wcielenie zespołu prowadzonego przez Maćka Kierzkowskiego, etnomuzykologa, kompozytora i animatora kultury, znanego w Grodzisku głównie z realizacji widowisk o Józefie Chełmońskim i Fryderyku Chopinie. W składzie kapeli znajdą się wybitni, improwizujący instrumentaliści, a w repertuarze taneczna muzyka klezmerska z Polski, Bałkanów, USA. Występ zaplanowany jest jako akompaniament do plenerowej potańcówki.

Luca Rullo (Hiszpania)
Artysta dźwięku mieszkający w Kraju Basków w Hiszpanii. Studiował inżynierię komputerową i reżyserię dźwięku. Zajmuje się działaniami edukacyjnymi, dokumentacją i kulturą dźwiękową. W Grodzisku przedstawi swój najnowszy projekt Hitza Basa, czyli Dziki Świat.

Luís Costa (Portugalia)
Luís Costa jest portugalskim artystą dźwięku, pedagogiem kultury, głównym kuratorem i koordynatorem w Binaural / Nodar – centrum kultury dźwięku i sztuki medialnej – goszczącego artystów-rezydentów z całego świata. Jego działalność skupia się na współczesnym środowisku audiowizualnym. Prezentowany w Grodzisku projekt Sound Legends from Rural Portugal to kompozycja multimedialna nawiązująca do wybranych legend z obszarów wiejskich Portugalii, łącząca dźwięk, głos, obiekty i wideo.

Martyna z zespołem (Polska)
Martyna z zespołem to grupa młodych ludzi z Zakopanego i okolic. Tworzą wokalno-instrumentalny zespół prezentujący muzykę inspirowaną kulturą Karpat. Pozytywna energia, wirtuozeria i stylowe brzmienie to z pewnością atuty tej kapeli.

T/Aboret (Polska)
T/Aboret to jedna opowieść snuta czterema różnymi głosami. Wywodząc się z odmiennych muzycznych światów artyści wyrażają siebie w etno-jazzowych kompozycjach, improwizacjach, rytmicznych wariacjach. Polskie źródła, lecz język współczesny, miejski, zbudowany na szerokim dostępie do otaczającego świata, połączone wspólną wrażliwością.

Żywiołak (Polska)

Żywiołak to muzyczna podróż szlakami przedchrześcijańskiej Europy. Artyści od ponad dekady ukazują światu świeże spojrzenie na spuściznę słowiańskiej muzyki ludowej. W obecnej odsłonie zespół prezentuje swoją fascynację dziejami i wierzeniami dawnego Pomorza. Połączenie korzennej wibracji z folk-metalowym brzmieniem to mieszanka iście wybuchowa.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi