12 05 2017

Grodziska Noc Muzeów coraz bliżej

12.05.2017, godz.: 10:11
Grodziska Noc Muzeów coraz bliżej
fot. GrodziskNews

Dziś w nocy kolejna edycja europejskiej i ogólnopolskiej Nocy Muzeów. Grodzisk przygotowuje z tej okazji różnorakie atrakcje dla mieszkańców. Jesteście ciekawi – jakie? Już przypominamy.

Grodzisk Mazowiecki
Impreza zatytułowana „Grodzisk pod gwiazdami” wystartuje o godz. 16.00 w Willi Radogoszcz, a medialnie patronuje jej portal GrodziskNews.pl. Przez trzy kolejne godziny zaplanowano tam różnego typu zajęcia m.in. pokaz machin optycznych, warsztaty tworzenia pięknych rzeczy, wystawę fotograficzną w hollywoodzkim stylu, gry i zabawy.

– Podczas pokazu zostaną zaprezentowane oryginalne i rekonstruowane urządzenia projekcyjne oraz dawne techniki animacji. Przewodnikami w tej wędrówce będą Mariola i Grzegorz Ptak – artyści plastycy, twórcy teatru Księżyc, lalkarze, wielbiciele i popularyzatorzy dawnych technik animacyjnych. Zostań gwiazdą kina w obiektywie Marcina Masalskiego, który przeniesie uczestników sesji w złote lata Hollywood i uwieczni ich blask. Przygotuj dla siebie fascynatory i ozdoby godne Marleny Dietrich i innych gwiazd złotej ery kina – tak zachęcają do skorzystania z atrakcji organizatorzy.

Przed willą Radogoszcz stanie specjalny namiot, w którym pomiędzy godziną 17.00 a 20.00 organizatorzy zaplanowali projekcje filmów rodem z kina niemego. Przy czym o 17.00 rozpocznie się bajkowy spektakl dla dzieci, zaś od 20.00 przewidziano występ tylko dla młodzieży i dorosłych. Oba przygotuje formacja sceniczna Muzikanty.

– Namiot kinematograficzny zaproponuje widzom szeroki przekrój kina światowego. Od pierwszych filmów niemych, przez horror, western, współczesne kino akcji, aż po science-fiction – wszystkie filmy w tym objazdowym kinie mają jednak jeden mankament – nie mają dźwięku. Trzech Operatorów – wynalazców, grając na wszystkim, co wpadnie im w ręce, generuje na żywo nie tylko muzykę filmową, ale i dialogi, odgłosy, a nawet (od czasu do czasu) efekty specjalne. Obraz filmowy przenika się z rzeczywistością, a szalone trio sięga od prawdziwych, odrobinę nadgryzionych zębem czasu instrumentów (smyczkowych, szarpanych, dętych, elektronicznych) po własne autorskie konstrukcje i przedmioty życia codziennego. Na żywo, w towarzyszeniu projekcji, z wykorzystaniem technik live loopingu, zaangażowanej publiczności i całego wiaderka mikrofonów. A cała ta, odrobinę postrzelona, filmowa onomatopeja przydarza się w urokliwym wnętrzu, jakby zatrzymanego w czasie namiotu: lunaparkowej jurty – opowiadają dalej o atrakcjach organizatorzy.

O 20.00 uczestnicy Grodziskiej Nocy Muzeów wyruszą na spacer, którego hasłem przewodnim będzie film. Na tej kanwie odbędą się różnego rodzaju konkursy, nie zabraknie również ciekawych i intrygujących opowieści. Całą imprezę zwieńczy projekcja filmu pt. „Generał” z autorską muzyką Marka Pukaluka i odczytem lektorskim na żywo w wykonaniu Jacka Wolszczaka. „Generał” to klasyka kina niemego i pozycja obowiązkowa dla każdego kinomana. Współpasażerem i odtwórcą głównej roli jest Buster Keaton. Młody maszynista Johny Gray (Buster Keaton) zostaje odrzucony przez armię Konfederatów. Ma służyć  krajowi od zaplecza prowadząc lokomotywę nazywaną „Generałem”.  Żeby tego było mało, jego ukochana Matty oskarża go o tchórzostwo. Pewnego dnia, lokomotywa zostaje porwana przez wroga. Johny rzuca się w szaleńczy pościg. Początek seansu w kinie centrum kultury o godz. 22.00.

Podkowa Leśna
Jak co roku w Noc Muzeum włącza się także Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Na godz. 18.00 zaplanowano sadzenie drzewa Pani Anny, czyli rajskiej jabłoni. Pół godziny później będzie można przyjść na finisaż wystawy Jana Zakrzewskiego „Co powiedział świerszcz kompozytorom?”. O 19.00 natomiast odbędą  „Echa paryskiej wystawy”, czyli wykłady z pokazami multimedialnymi. A w nich:

•    Refleksje o wystawie i wydarzeniach z nią związanych – Ewa Cieślak
•    Słowo polskie w Paryżu – Stanisław Ledóchowski
•    Paryż Juliusza Słowackiego i Krzemieniec – miasto tęsknoty – Mariusz Olbromski
•    Paryż Jarosława Iwaszkiewicza – Małgorzata Zawadzka
•    Krzemieniec – Ateny Wołyńskie – miasto Juliusza Słowackiego w kolekcji Stanisława Ledóchowskiego w Bibliotece Polskiej w Paryżu

Podczas Nocy Muzeów w Stawiku będzie można również obejrzeć film „Lato w Nohant” wg dramatu Jarosława Iwaszkiewicza.

Noc Muzeów z Kolejami Mazowieckimi
W Noc Muzeów włączają się także Koleje Mazowieckie. Od 20 maja od godz. 17.00 do 21 maja do godz. 1.00 będzie można podróżować pociągami KM (z wyjątkiem pociągu „Dragon”) na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Łowicz Główny, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Małkinia, Łuków, Dęblin, Skarżysko Kamienna, Drzewica na podstawie biletów jednorazowych w jedną stronę „tam”. Przejazd „z powrotem” możliwy będzie na podstawie zakupionego wcześniej i wykorzystanego biletu na przejazd „tam”, ostemplowanego na jego odwrotnej stronie pieczątką „Noc Muzeów”. Pieczątka będzie dostępna na stanowisku informacyjnym organizatora imprezy zlokalizowanym na Placu Defilad w Warszawie (teren parkingu przed PKiN) oraz w Stacji Muzeum w Warszawie.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi