25 03 2019

Grodzisk wśród miast przyszłości

25.03.2019, godz.: 14:33
Grodzisk wśród miast przyszłości
fot. GrodziskNews

Grodzisk po raz kolejny został wyróżniony w prestiżowym rankingu rankingu gazety Financial Times ujmującym Polskie Miasta Przyszłości 2019.

Grodzisk znalazł się w gronie innych polskich miast przyszłości, m.in. z Warszawą, Krakowem, Poznaniem i Wrocławiem. Prócz dużych aglomeracji, były też mniejsze miejscowości: Tarnów, Września, Stryków i Niepołomice.

– Autorzy zebrali dane w pięciu kategoriach: potencjał gospodarczy, kapitał ludzki, efektywność kosztowa, dostępność oraz przyjazne nastawienie do biznesu. Wyniki dla każdej z nich przedstawili osobno dla miast dużych (powyżej 250 tys. mieszkańców), średnich (liczących sobie od 100 do 250 tys. mieszkańców) i małych (poniżej 100 tys. mieszkańców), gdzie uplasował się Grodzisk Mazowiecki – poinformował nasz magistrat.

– W kategorii „potencjał gospodarczy” o wyniku decydował m.in. produkt krajowy brutto, bezrobocie, bilans migracyjny, odsetek ludności czynnej zawodowo, czy bezpośredni napływ inwestycji zagranicznych. Jeśli chodzi o „kapitał ludzki” to brano pod uwagę takie wskaźniki, jak m.in. liczba kin oraz łóżek szpitalnych (na 10 tys. mieszkańców), odsetek dzieci korzystających z opieki przedszkolnej, tereny zielone, czy długość życia. Pod względem dostępności analizowano, m.in. dostępność do szerokopasmowego internetu, linie telefoniczne, powierzchnię dróg, czy liczbę połączeń międzynarodowych obsługiwanych przez lotniska znajdujące się w promieniu 80 km – dodał.

Wręczenie wyróżnień odbyło się we francuskim Cannes.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi