14 08 2017

Grodzisk upamiętni wybitnego grafika muralem i galerią sztuki

14.08.2017, godz.: 17:09
Grodzisk upamiętni wybitnego grafika muralem i galerią sztuki
Fot. grodzisk.pl

Ścianę jednej z kamienic przy ul. Królewskiej w Grodzisku powinien w niedalekiej przyszłości ozdobić mural poświęcony Tadeuszowi Łapińskiemu, wybitnemu artyście grafikowi, honorowemu obywatelowi miasta.

W ten sposób miasto chce oddać hołd wielkiemu wizjonerowi sztuk plastycznych, który stawiany jest w jednym szeregu m.in. z Andym Warholem i Markiem Rothko, a który odszedł w ubiegłym roku w wieku 88 lat. Tadeusz Łapiński w środowisku artystycznym i nie tylko uznawany był za mistrza litografii i jednego z najwybitniejszych współczesnych grafików. To on wynalazł druk tęczowy, który zrewolucjonizował sztukę litografii barwnej.

Grodziscy włodarze podkreślają, że choć Łapiński był obywatelem świata, to jego domem na zawsze pozostał Grodzisk, do którego regularnie wracał. Dlatego też postanowiono uwiecznić pamięć o artyście. – Pojawił się pomysł stworzenia muralu, który przyozdobiłby jedną z kamienic na Królewskiej. Będzie oczywiście dotyczył postaci oraz twórczości Tadeusza Łapińskiego. Jesteśmy już po rozmowach z rodziną artysty, która wyraziła zgodę na taką inicjatywę – mówi nam Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska. – Ponadto chcemy, aby galeria sztuki, która powstanie na terenie willi Niespodzianka była poświęcona małżeństwu Łapińskich. Będzie w niej można oglądać prace artysty – dodaje.

Warto zatem przypomnieć, że twórczość była prezentowana na całym świecie, w tym w najważniejszych amerykańskich galeriach i muzeach, m.in. w: Museum of Modern Art, Kennedy Gallery, Weintraub Galery, Art Fair Galery, National Collection of Fine Art – Smithsonian Institution,Whitney Museum, National Academy Galleries w Nowym Jorku, Miami Museum of Modern Art. Jego prace były wystawiane także w krajach Europy, Azji i obu Ameryk. Liczba jego wystaw sięga dwustu. Otrzymał liczne nagrody w Polsce i za granicą: w 1960 I nagrodę na I Biennale w Krakowie i I nagrodę na International Biennal of Prints w Muzeum w Cincinnati, dwa lata później III nagrodę – Miasta Krakowa; w 1965 nagrodę UNESCO, w 1969 złoty medal na Biennale w Lozannie, a w 1977 wielką nagrodę na międzynarodowej wystawie graficznej Europahaus w Wiedniu. Otrzymał także najwyższe nagrody stowarzyszenia Audubon Artists w Nowym Jorku oraz Painters & Sculptors Society of New Yersey.

Dodaj Komentarz

  • adamos

    pomysł fajny – artystą nie jestem kustoszem czy znawcą malarstwa tym bardziej- obrazy Pana Tadeusza które wisiały w CK nic a nic mi nie mówiły ( jako to co przedstawiały) ale bardzo mi się podobała technika jaką to malował o ile sie nie myle to nawet w 3D czy 5D no i były takie inne…. (pozytywnie) Pomysł z muralem dla Grodziszczanina może mało znanego nawet w samym Grodzisku a nie wiem jak w Polsce a jakże bardzo docenianego za wielką wodą …. się należy :):) tylko po przeczytaniu artykułu… mam niezłą zagadkę:) Miał by powstać na kamienicy przy ul Królewskiej….. o ile mi wiadomo to Królewska zaczyna się od jednej ze stacji benzynowych …. no i tak dalej i dalej i dalej no starczy bo już Milanówek…. a gdzie tam jest KAMIENICA ??? stacja market bloki hurtownia części …. poczta stacja gazownia lidl MC donalds eurocash stalbud (trojaki z pepco) biedronka gniazdo „czwarny” no iiiiiiii gdzie jest ta kamienica???? czyż by sie komuś ulice rozciągnęły , skurczyły , rozjechały ?? czy ktoś nie zna kompletnie nawet głównych ulic w miescie???

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi