06 02 2017

Grodzisk upamiętni 76. rocznicę likwidacji getta

06.02.2017, godz.: 17:02
Grodzisk upamiętni 76. rocznicę likwidacji getta
fot. grodzisk.pl

Już jutro (7 lutego) odbędą się uroczystości plenerowe z okazji 76. rocznicy likwidacji grodziskiego getta. Bezpośrednio po części oficjalnej zaplanowano koncert zatytułowany „Coś przyjdzie: miłość lub wojna”.

Jak co roku oficjalne uroczystości odbędą się na grodziskim deptaku (początek o godz. 18.00). Tam uczestnicy pomodlą się i przypomną wydarzenia z lutego 1941 r. kiedy to niemiecki okupant zlikwidował getto i wywiózł  Żydów do Warszawy, a stamtąd do obozów zagłady.

Następnie o godz. 19.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury w Grodzisku odbędzie się koncert Leny Piękniewskiej z zespołem. „Coś przyjdzie: miłość lub wojna” to kilkanaście utworów muzycznych skomponowanych do wierszy młodych poetów z getta. Niektórzy z nich byli wręcz dziećmi, Janka Hescheles miała 11 lat, gdy pisała „do mamusi” z pryczy w obozie koncentracyjnym. „Coś przyjdzie: miłość lub wojna” to cytat z wiersza Zuzanny Ginczanki, napisanego wiosną 1939 roku. Zuzanna zginie rozstrzelana przez nazistów w 1944 roku, po wielu latach ukrywania się. Zachwycali się nią Tuwim i Gombrowicz, nazywali Różą Syjonu.

„Coś przyjdzie: miłość lub wojna” to także wspomnienie dwóch chłopców Abrama Koplowicza i Abrama Cytryna, obydwaj w łódzkim getcie zapisywali swoje radości i niepokoje. „Marzenie” Abramka Koplowicza, przetłumaczone na kilkanaście języków, to jeden z najpiękniejszych utworów literackich powstałych podczas czasu zagłady.

0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata