17 04 2019

Grodzisk przesiądzie się na rowery elektryczne?

17.04.2019, godz.: 18:55
Grodzisk przesiądzie się na rowery elektryczne?
fot. Pixabay

Temat gospodarki niskoemisyjnej nie daje o sobie zapomnieć gminom w naszym regionie każdego dnia. Grodzisk szykuje się do wprowadzenia na trasy darmowych autobusów elektryczny, ale chce pójść jeszcze o krok dalej – udostępnić mieszkańcom elektryczne rowery.

Jeśli chodzi o autobusy elektryczne, to już od dłuższego czasu wiemy, iż gmina zakupi dwa takie pojazdy. Będą fabrycznie nowe, z niskimi podłogami. Będą one posiadać dwa systemy ładowania: wolny i szybki (za pomocą pantografu). Ponadto autobusy będą miały system dynamicznej informacji pasażerskiej oraz tzw. Inteligentne Systemy Transportowe (systemy centralnego sterownia sygnalizacją i ruchem dzięki czemu nadawany będzie priorytet dla ruchu transportu zbiorowego). Mają kursować za dnia natomiast nocą nastąpi główne ładowanie akumulatorów. Podróżowanie nimi będzie bezpłatne.

Na trasy wyruszą prawdopodobnie dopiero w 2020 roku, jednak włodarze podkreślają, że to ważny krok w kierunku ograniczania emisji spalin. W jednej z rozmów z nami burmistrz Grzegorz Benedykciński przyznał, że chce aby w niedalekiej perspektywie takich pojazdów w gminie było przynajmniej pięć.

Teraz pojawił się kolejny pronowoczesny i proekologiczny pomysł. – Rozważamy molżliwość wprowadzenia do przestrzeni publicznej rowerów elektrycznych. Koszt dobrej klasy sprzetu o zasięgu 25 kilometrów to koszt rzędu tysiąca złotych. Przesiedliby się na nie pracownicy służb miejskich pracujących w terenie, a ponadto takie jednoślady mogliby wypożyczać mieszkańcy n stacjach Grodziskiego Roweru Miejskiego – powiada Benedykciński.

Plany ma zresztą jeszcze ambitniejsze. – Chciałbym maksymalnie zelektronizować Grodzisk. Byśmy wszyscy masowo korzystali z transakcji mobilnych, tak jak to się dzieje w najszybciej rozwijających się krajach na świecie – mówi.

1

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi