06 11 2018

Grodzisk podpisał umowę na 10-milionową dotację. Kiedy elektryczne autobusy?

06.11.2018, godz.: 15:15
Grodzisk podpisał umowę na 10-milionową dotację. Kiedy elektryczne autobusy?
fot. Wikipedia/CC BY-SA 4.0

Postanowiliśmy sprawdzić, na jakim etapie znajduje się sprawa wyruszenia na trasy dwóch nowoczesnych autobusów elektrycznych.

Od kilku miesięcy wiemy, że Grodzisk otrzyma 10 mln zł dotacji na rozwój elektromobilności w gminie. W ramach dofinansowania gmina zakupi dwa elektryczne autobusy. Będą to fabrycznie nowe, niskopodłogowe pojazdy. Będą one posiadać dwa systemy ładowania: wolny i szybki (za pomocą pantografu). Ponadto autobusy będą posiadać system dynamicznej informacji pasażerskiej oraz tzw. Inteligentne Systemy Transportowe (systemy centralnego sterownia sygnalizacją i ruchem dzięki czemu nadawany będzie priorytet dla ruchu transportu zbiorowego). Autobusy będą kursowały za dnia natomiast przez noc odbywać się będzie główne ładowanie akumulatorów. Podróżowanie nimi będzie bezpłatne.

Zakres inwestycji będzie jednak znacznie szerszy. W ramach dofinansowania na terenie oczyszczalni miejskiej zostanie też urządzona zajezdnia autobusowa ze stacją ładowania, zostaną także urządzone dodatkowe perony (dwa przy ul. Warszawskiej i jeden przy ul. Na Laski). Ogólnie jednak elektryczne autobusy będą korzystały z istniejących przystanków. Na nich pojawią się specjalne oznaczenia mówiące o tym, że się przy nich zatrzymują. Projekt zakłada równie trzy dodatkowe stacje wypożyczania rowerów przy ul. Teligi i Okrężnej w Grodzisku oraz przy ul. Osowieckiej w Adamowiźnie. Przy tej ostatniej ulicy ma też powstać nowy ciąg pieszo-rowerowy o długości 120 metrów łączący stację z istniejącą ścieżką rowerową w ciągu ulicy Niedźwiedziej. Każda wybudowana stacja zostanie wyposażona w 12 szt. stojaków na rowery (w sumie 36 szt.) Zakupione zostanie również dodatkowo 30 rowerów, po 10 na każdą stację, w tym 3 rowerki dla dzieci.

Ponadto zostanie zmodernizowana sygnalizacja świetlna na ul. Teligi (rejon ulic Rusałki i Szczerkowskiego) oraz na skrzyżowaniach ulic Warszawskiej z Nadarzyńską i Nadarzyńskej z Piaskową. Otrzymają one tzw. Inteligentne Systemy Transportowe  wspierające uprzywilejowanie transportu publicznego. Kolejnym zadaniem uwzględnionym w projekcie jest budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Teligi i 3 Maja wraz chodnikami i zjazdami do posesji oraz przebudowa skrzyżowania ulic Nadarzyńskiej z Warszawską.

Tyle założenia, a na jakim dziś znajduje się przedsięwzięcie? – Właśnie podpisaliśmy umowę dotacyjną z Unią Europejską, co ostatecznie potwierdza inwestycję. Autobusy będą dla nas produkowane od podstaw, więc nie wiemy dokładnie, jak długo to potrwa. Myślę jednak, że w pierwszym kwartale roku powinniśmy mieć te pojazdy, a poza tym realizujemy inne inwestycje w ramach dotacji. Zaraz wybierzemy wykonawcę ronda na Nadarzyńskiej z Warszawską i sukcesywnie będziemy ogłaszać kolejne przetargi.

2

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi