08 01 2019

Grodzisk kontra smog

08.01.2019, godz.: 19:40
Grodzisk kontra smog
Fot. Pixabay

Ostatnio do naszej redakcji zaczęły napływać pytania od mieszkańców a propos działań podejmowanych przez grodziską gminę w zakresie ograniczenia i monitorowania zanieczyszczeń powietrza. – Gdzie są czujniki stężenia pyłów, jak gmina egzekwuje nakazy ograniczenia ich emisji – dopytują grodziszczanie.

– Czy pan burmistrz i jego pracownicy, oprócz zapowiedzi, że intensywnie zajmą się problemem zanieczyszczeń, rzeczywiście to robią. W innych gminach mamy chociażby mamy mierniki zanieczyszczenia powietrza, a w Grodzisku takowych brak. Pomiary wykonywane przez drona nie dają regularnych i adekwatnych danych o stanie powietrza – mówi czytelniczka. Kolejna sprawa jest taka, że Grodzisk uczestniczy w Programie Ograniczania Niskiej Emisji (PONE). Umownie urząd marszałkowski Mazowsza dał samorządom na opracowanie swoich strategii do końca do 2018 roku. Co w tej sprawie dzieje się w Grodzisku? – pyta.

Wreszcie trzecie pytanie czytelniczki dotyczy tego, jak miasto zamierza skutecznie egzekwować od mieszkańców zakaz palenia śmieciami i innymi wysoko zanieczyszczającymi powietrze materiałami. – Bo jak na razie wciąż jest u nas mnóstwo takich przypadków – mówi.

Okazuje się, że gmina zakupiła już trzy czujniki i wciągu kilku dni zainstaluje je na budynkach w różnych miejscach gminy. – Jeden miernik na dniach pojawi się w centrum Grodziska: albo na budynku straży miejskiej, albo magistratu; drugi na budynku szkoły w Książenicach, a trzeci na świetlicy w Łąkach. To kwestia kilku dni, kiedy nasi technicy zamieszczą na stronie urzędu aplikację umożliwiającą obserwację stężenia pyłów zawieszonych – wyjaśnia Dariusz Zalesiński, komendant SM w Grodzisku. – Jeśli chodzi kontrolę domów, w których pali się śmieciami, to muszę powiedzieć, że prawie codziennie kogoś upominamy, niejednokrotnie mandatami. Jeśli jednak chodzi o kontrolę palenisk jest to o tyle, trudne, że ustawowo możemy wejść do czyjegoś domu do godz. 22.00, a mieszkańcy palą późnym wieczorem. Musimy skupić się również na uświadamianiu mieszkańców, którzy nie chcą dziś wymienić starych pieców, jak bardzo jest to ważne – dodaje Zalesiński.

Właśnie wymianie urządzeń grzewczych popartej m.in. kampanią uświadamiającą ma służyć Program Ograniczania Niskiej Emisji (PONE). Wprowadzić go mają gminy, w których stwierdzono występowanie przekroczeń poziomów dopuszczalnych pyłu zawieszonego PM10 i pyłu zawieszonego PM2,5. Dokument pozwoli ubiegać się o pulę środków wymianę starych pieców i kotłów o niskiej sprawności, wykorzystujących paliwa stałe na inne możliwe źródła ciepła.

Grodzisk planu jeszcze nie opracował, ale… – Wkrótce będziemy go mieli. Nie udało nam się zmieścić w terminie proponowanym przez urząd marszałkowski, ze względu na to, że praktycznie całe Mazowsze od razu chciało przygotować swoje programy i… zabrakło firm, wykonujących takie opracowania – mówi nam Łukasz Kapuściak z wydziału ochrony środowiska w grodziskim magistracie. – Nieco późniejszy termin oddania projektu nie powinien nam jednak przeszkodzić w ubiegani się o dotacje, ponieważ inne samorządy też jeszcze wykonują swoje dokumentacje – dodaje.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi