09 11 2017

Grodzisk i Podkowa znów wysoko w rankingu zrównoważonego rozwoju

09.11.2017, godz.: 07:30
Grodzisk i Podkowa znów wysoko w rankingu zrównoważonego rozwoju
fot. Pixabay

W najnowszym rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego na wysokich miejscach uplasowały się nasze gminy. Szczególnie Podkowa Leśna i Grodzisk. Miasto ogród zdobyło nawet palmę pierwszeństwa na Mazowszu wśród gmin miejskich.

Zestawienie przygotowała Politechnika Warszawska. Autorzy rankingu obejmującego wszystkie samorządy w kraju podkreślają, że jego ideą   jest opracowanie podstaw systemowego monitorowania zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego oraz promowanie najlepszych przykładów w tym obszarze.

Liderzy lokalnego rozwoju otrzymali wyróżnienia w 3 kategoriach: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie oraz gminy miejskie. Podstawą do sklasyfikowania samorządów było 15 różnych kryteriów liczbowych, które wyjaśniają najważniejsze obszary rozwoju gospodarczego, społecznego i ochrony środowiska. Są to na przykład wydatki majątkowe i inwestycyjne, kwoty wykładane na transport i łączność, procent dochodów własnych, liczba osób pracujących i bezrobotnych oraz podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców

Jako się rzekło, najwyższe miejsce w rankingu spośród samorządów w naszym powiecie zajęła Podkowa Leśna, która była 26. w ogólnokrajowym zestawieniu gmin miejskich i zarazem stała się liderem w województwie mazowieckim. W tej samej kategorii na 178. pozycji w kraju uplasował się Milanówek, debiutujący w zestawieniu.

Dobrą pozycję zanotował również Grodzisk Mazowiecki, który sklasyfikowano na 27. lokacie w kategorii gmin miejsko-wiejskich. Pozostałe trzy samorządy z naszego powiatu umieszczono w rankingu JST w kategorii gmin wiejskich. Tu najlepiej wypadł Jaktorów – 48. w zestawieniu ogólnopolskim i siódmy na Mazowszu. Żabia Wola uplasowała się odpowiednio: na 67. oraz 10. miejscu. Baranów z kolei został sklasyfikowany na 771. pozycji w rankingu ogólnopolskim.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi