16 03 2017

Grodzisk i Podkowa wysoko w rankingach zrównoważonego rozwoju

16.03.2017, godz.: 11:01
Grodzisk i Podkowa wysoko w rankingach zrównoważonego rozwoju
fot. podkowalesna.pl

Prezydenci, wójtowie, burmistrzowie miast z całego Mazowsza, a także posłowie i eksperci wespół z Marszałkiem województwa Adamem Struzikiem dyskutowali wczoraj o kondycji i rozwoju polskiej samorządności. Podczas spotkania przedstawiono wyniki najnowszego rankingu zrównoważonego rozwoju samorządu. We zestawieniach tych na czołowych miejscach uplasowały się Grodzisk i Podkowa Leśna.

Zarząd województwa mazowieckiego wyjaśnia, iż „ideą rankingu jest opracowanie podstaw systemowego monitorowania zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego oraz promowanie najlepszych przykładów w tym obszarze”

Liderzy lokalnego rozwoju otrzymali wyróżnienia w 3 kategoriach: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie oraz gminy miejskie. Wedle zestawień najlepiej rozwinięte i najbardziej gospodarne gminy w regionie to odpowiednio: Lesznowola, Ożarów Mazowiecki oraz Warszawa.

Podstawą do sklasyfikowania samorządów było 15 różnych kryteriów liczbowych, które wyjaśniają najważniejsze obszary rozwoju gospodarczego, społecznego i ochrony środowiska. Są to na przykład wydatki majątkowe i inwestycyjne, kwoty wykładane na transport i łączność, procent dochodów własnych, liczba osób pracujących i bezrobotnych oraz podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców. – Najlepsi podzielili się dobrymi praktykami w zarządzaniu oraz odniesionymi sukcesami – poinformowało biuro prasowe marszałka Mazowsza.

Na drugim miejscu w zestawieniu gmin miejsko-wiejskich znalazł się Grodzisk, zaś piąta wśród gmin miejskich była Podkowa Leśna.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi