04 12 2017

Gorąco wokół podkowiańskich lokali? Burmistrz wydaje oświadczenie

04.12.2017, godz.: 09:13
Gorąco wokół podkowiańskich lokali? Burmistrz wydaje oświadczenie
fot. arturtusinski-podkowa.pl

Burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński wydał oświadczenie w sprawie rzekomych planów magistratu co do wyburzenia, likwidacji względnie wyrzucenia najemców tamtejszych lokali: Carrefoura, kawiarni Weranda oraz księgarni. Włodarz przedstawił stanowisko miasta w  tej sprawie i podkreślił, że „nie ma żadnych decyzji w tej sprawie”.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej podkowiańskiego magistratu czytamy: „Najemca Carrefoura poinformował Miasto o zamknięciu działalności z dniem 30 listopada b.r.. W związku z podpisaną umową do końca grudnia (mając również zaległości finansowe w stosunku do Miasta i będąc w trudnej sytuacji finansowej) zwrócił się do burmistrza z prośbą o odstąpienie od naliczania czynszu w grudniu. Przychyliłem się do wniosku. Zarówno Weranda jak i Księgarnia mają przedłużone umowy najmu na taki okres jaki został uzgodniony pomiędzy partnerami oraz na jaki pozwala Uchwała Rady Miasta. Miasto nie planuje „pozbywania” się najemców pawilonu, którzy tak wrośli w nasz lokalny koloryt i z usług, których tak lubimy korzystać. Natomiast każdy z nas musi zdawać sobie sprawę, że przedsiębiorca może zmienić zamiar co do prowadzenia swojej działalności, tak jak to się stało w przypadku sklepu Carrefour. Na miejsce najemcy Carrefoura będę poszukiwał chętnego do prowadzenia sklepu spożywczego” – napisał włodarz.

„Kolejna sprawa, która wymaga wyjaśnienia: wszystkie budynki (Carrefour, Weranda, Księgarnia) jak i grunt pod nimi należą do miasta. Faktycznie do niedawna panowało przekonanie, że budynek, w którym mieścił się Carrefour jest własnością prywatną, a grunt pod nim – miasta. Zapewne bierze się to stąd, że wszyscy kolejni burmistrzowie kontynuując współpracę z najemcą podpisywali umowy w dobrej wierze, przyjmując za podstawę umowę i dokumenty sporządzone przez burmistrza pierwszej kadencji. I to był duży błąd. Dopiero po głębokiej analizie dokumentów własnościowych na początku tego roku okazało się, że grunt wraz z budynkiem od zawsze był własnością miasta” – dodał.

Dalej w oświadczeniu możemy przeczytać również o planach miasta w kontekście tych nieruchomości. – W mojej opinii przede wszystkim należy zmienić plan zagospodarowania centrum, tak aby nie było możliwości wybudowania trzykondygnacyjnych (a nawet cztero-) budynków w tym miejscu. Obecnie obowiązujący Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego taką możliwość przewiduje. Jestem też zdania, że powinien zostać stworzony projekt zagospodarowania całego centrum poddany szerokim konsultacjom społecznym. Wszystkie te działania wymagają długiego czasu, spokoju i dobrej atmosfery. Również w moim przekonaniu są pilniejsze inwestycje w mieście niż budowa obiektów w miejscu Werandy/Księgarni/Sklepu spożywczego np. drogi, rewitalizacja Parku Miejskiego, budowa przedszkola, urzędu miasta i wiele innych. Biorąc pod uwagę możliwości finansowe budżetu miasta, to perspektywa inwestycji w miejscu pawilonu jest daleka i bliżej nieokreślona – podkreślił Artur Tusiński.

Pismo w pełnym brzmieniu znajduje się tutaj.0

1

Dodaj Komentarz

 • Jadwiga Piwońska

  W związku z oświadczeniem obecnego
  Burmistrza Miasta Podkowa Leśna „w
  sprawie najemców Carrefour, Weranda, Księgarnia” Chcę złożyć sprostowanie
  odnoszące się do fragmentu, który zacytuję:

  „wszystkie budynki (Carrefour, Weranda, Księgarnia) jak i grunt pod nimi należą do miasta.Faktycznie do niedawna panowało przekonanie, że budynek, w którym mieścił się Carrefour jest własnością prywatną, a grunt pod nim – miasta. Zapewne bierze się to stąd, że wszyscy kolejni burmistrzowie kontynuując współpracę z najemcą podpisywali umowy w dobrej wierze, przyjmując za podstawę umowę i dokumenty sporządzone przez burmistrza pierwszej kadencji. I to był duży błąd. Dopiero po głębokiej analizie dokumentów własnościowych na początku tego roku okazało się, że grunt wraz z budynkiem od zawsze był
  własnością miasta.”

  Otóż , w moim głębokim przekonaniu dokumentacja sporządzona
  w pierwszej kadencji dotycząca tej nieruchomości była prawidłowa. Ówczesne działanie było zgodne z obowiązującym wtedy prawem i z stanem faktycznym nieruchomości.
  Nie jest prawdziwe stwierdzenie „że grunt wraz z budynkiem od zawsze był własnością miasta.” Otóż, nie od zawsze. Działka stała się własnością miasta dopiero po
  komunalizacji dokonanej w pierwszej kadencji (1990-1994), do budynku zaś miasto nie miało niestety tytułu prawnego. .. nie budowało go i nie było w jego władaniu.

  Z tego co pamiętam – a są to sprawy z przed ponad dwudziestu i więcej lat –
  budynek w którym ostatnio mieścił się Carrefour wybudowany był w latach
  siedemdziesiątych ubiegłego wieku przez Spółdzielnie Ogrodniczą z Błonia jako pawilon warzywny. Stąd nazwa „warzywniak lub zieleniak” Był to dość prymitywny barak typu duży kiosk (o ścianach z supremy?) i zupełnie innym od dzisiejszego wyglądzie wewnątrz i na zewnątrz. Najpierw Spółdzielnia chyba samodzielnie handlowała w nim zieleniną
  potem zaś podnajmowało ajentom. W początku lat dziewięćdziesiątych zaś sprzedała.

  Sklep miał miłą obsługę, dobre zaopatrzenie i był lubiany przez Podkowian.
  To była główna przyczyna, że ówczesny Zarząd Miasta po przejęciu działki od skarbu państwa na własność miasta zgodził się na wynajem/dzierżawę gruntu na którym sklep był posadowiony ( właścicielce sklepu).

  Podkowa Leśna 3 grudnia 2017 r.
  Jadwiga Piwońska (była burmistrz Podkowy Leśnej)

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi