02 03 2018

Gminy zjednoczą siły w rozbudowie superszybkiego internetu?

02.03.2018, godz.: 16:23
Gminy zjednoczą siły w rozbudowie superszybkiego internetu?
fot. Mat. prasowe

Kilka gmin z naszego powiatu już rozbudowuje sieć światłowodową w celu podłączenia mieszkańców do superszybkiego internetu. Inne sposobią się do wejść w projekt. Aby maksymalnie wykorzystać, jakie niesie ze sobą unijne dofinansowanie na szerokopasmowy internet, 51 gmin Mazowsza Zachodniego przystąpi prawdopodobnie do Mazowieckiej Unii Światłowodowej.

Poszczególne gminy z naszego powiatu – dotychczas Grodzisk, Milanówek i Podkowa Leśna – podpisały z firmą Orange umowy na budowę sieci światłowodowych, które umożliwią podłączenie do superszybkiego Internetu wszystkich lub zdecydowaną większość mieszkańców.

W ostatnich miesiącach o sprawie było raczej cicho, a to dlatego, że firma Orange musiała uporać się z przetargiem na podwykonawców sieci internetowej. Wkrótce jednak sprawy powinny nabrać tempa. – W Podkowie powoli kładzione są światłowody, pod które podłączymy w pierwszej kolejności szkoły i inne budynki użyteczności publicznej oraz mieszkańców, zgodnie z harmonogramem – mówi nam burmistrz Artur Tusiński.

– Mając na uwadze ogromny rozmach i finansowanie projektu wartego przeszło ponad miliard złotych, chcemy dążyć do tego, by gminy z Mazowsza maksymalnie z niego skorzystały. Dlatego w połowie marca zorganizujemy do Podkowy samorządowców z 51 gmin Zachodniego Mazowsza, aby porozmawiać o współpracy w ramach Mazowieckiej Unii Światłowodowej. Ma ona służyć efektywnej wymianie doświadczeń i informacji, współpracy na różnych polach – powiada Artur Tusiński.

Do unii przystąpić mają wszystkie gminy naszego powiatu: Grodzisk, Podkowa, Milanówek, Jaktorów, Żabia Wola oraz Baranów. Grodzisk na przykład liczy, że rozbudowa sieci światłowodowej obejmie także tereny, które ostatnich latach są intensywnie zasiedlane. – Zależy nam oczywiście na podłączeniu wszystkich placówek oświatowych w gminie, bo wprowadzać nowoczesne projekty nauczania, chcemy aby szybki Internet dotarł do mieszkańców Kad, Radoń, Adamowizny – mówi Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska. – Uważam, że unia światłowodowa to świetne rozwiązanie, w którym chcemy wziąć udział – dodaje.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi