30 08 2018

Gmina z naszego regionu stworzy innowacyjny klaster energetyczny

30.08.2018, godz.: 19:40
Gmina z naszego regionu stworzy innowacyjny klaster energetyczny
fot. onecommunityglobal.com

Zeroemisyjne Gminy Mazowsza – to nazwa projektu, który Podkowa Leśna zamierza realizować wspólnie z Mszczonowem. Samorządy chcą stworzyć innowacyjny klaster energetyczny. To rozwiązanie, które z jednej strony ma kreować gospodarkę niskoemisyjną, z drugiej zapewnić obu partnerom bezpieczeństwo energetyczne.

Burmistrz Podkowy Artur Tusiński, przekonuje, że klastry energetyczne to pomysł pionierski, nie tylko w polskiej skali. To przedsięwzięcie nie ma swojego odpowiednika w Europie. Jego zadaniem jest pobudzenie lokalnych społeczności do współdziałania i wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych na własne potrzeby.

– Podkowa Leśna ma bardzo ograniczone terytorium, zdefiniowane przy samym założeniu. W obszarze którego niemożliwa jest organizacja racjonalnego zagospodarowania odpadów jak i budowa instalacji wykorzystujących naturalne zasoby do produkcji energii, nieważne czy elektrycznej czy cieplnej – podkreśla włodarz. – Dla mnie ekologia, racjonalne wdrażanie technologii i efektywność ekonomiczna przyjmowanych rozwiązań w perspektywie długofalowej mają ogromne znaczenie. Dlatego projektujemy pasywne przedszkole, dlatego budynek na Jeleniej ma być wyposażony w zasilanie w energię cieplną wykorzystującą odnawialne źródła energii. Dlatego wymieniliśmy wszystkie lampy w mieście na energooszczędne źródła led. Dlatego konsekwentnie poddajemy termomodernizacji miejskie budynki. Mamy zasoby, mamy świadomość, mamy wiedzę i wizję, mamy też dzięki temu gdzie jesteśmy większe możliwości – powinniśmy to wykorzystywać – argumentuje.

Co zawiera strategia klastra? Przede wszystkim wytwarzanie energii cieplnej poprzez wykorzystanie źródeł geotermalnych; maksymalne wykorzystanie systemów wytwarzania energii odnawialnej, np. kolektorów słonecznych. Ma to w założeniu wpłynąć na ograniczenie cen energii elektrycznej zarówno dla Podkowy, jak i Mszczonowa. W ramach klastra efektywnie zagospodarowane zostaną odpady przy użyciu technologii biogazowych. Kolejny element to jeszcze większe ograniczenie niskiej emisji i poprawa efektywności gospodarowania energią, wreszcie rozwój elektromobilności i transportu niskoemisyjnego oraz przekazywanie wiedzy o energii i szerzenie ekoświadomości do społeczności lokalnej.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi