05 12 2017

Gmina szykuje ponad 33 mln zł na przyszłoroczne inwestycje

05.12.2017, godz.: 16:01
Gmina szykuje ponad 33 mln zł na przyszłoroczne inwestycje
fot. Pixabay

Wzorem innych gmin z regionu, także Jaktorów przygotował już projekt przyszłorocznego budżetu. Zwraca uwagę wysoka kwota planowana na wydatki inwestycyjne – to ponad 33 miliony złotych.

Taka pula wynika między innymi z uczestnictwa Jaktorowa w dużych projektach unijnych i rządowych, chodzi np. o rozbudowę sieci ścieżek rowerowych w gminie w ramach Zintegrowanych inwestycji Terytorialnych – inwestycja pochłonie bowiem prawie 6,9 mln zł w 2018 roku. A łącznie różnego rodzaju przedsięwzięcia drogowe miałaby gminę kosztować ponad 15 milionów. Do wspomnianej sieci ścieżek dodać należy trzeci etap rozbudowy i przebudowy ul. Wojska Polskiego wraz z budową ronda w Międzyborowie – koszt 3,3 mln. Ponad 1,7 mln zł samorząd chce przeznaczyć na budowa parkingów i ciągów komunikacyjnych przy stacji kolejowej PKP w Jaktorowie. Kolejny milion ma pójść na rozbudowę i modernizację znajdującej się w mieście ul. Powstańców. Półtora miliona zapisano w budżecie gminy jako pomoc finansową dla powiatu na budowę chodnika wzdłuż ul. Topolowej w Henryszewie, a także przebudowę ul. Pomorskiej w Jaktorowie.

Kolejne 9,5 miliona to całkowity koszt rozwijania odnawialnych źródeł energii w gminie, przy czym przypomnijmy – około ośmiu milionów gmina odzyska w formie dofinansowania. Z dużych inwestycji wymieńmy jeszcze rozbudowę przedszkola przy Zespole Szkół Publicznych w Międzyborowie kosztem ponad 2,7 mln zł. Prawie 900 tys. zł ma natomiast kosztować modernizacja biblioteki publicznej. 600 tys. zł zapisano z kolei w projekcie budżetu na budowę miejsc postojowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy ul. Księdza Baranowskiego we wsi Jaktorów – Kolonia. W przypadku tej ostatniej inwestycji gmina ponownie może liczyć na środki zewnętrzne.

Tyle jeśli idzie o inwestycje. A jak wyglądają inne liczby w jaktorowskim projekcie budżetu. Dochody ustalono na poziomie prawie 79,5 mln zł, zaś wydatki powinny zamknąć się w kwocie prawie 92 mln zł. Oznacza to deficyt w wysokości blisko 12,5 miliona.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi