28 07 2019

Gmina Baranów oszczędza na rodzinach wielodzietnych

28.07.2019, godz.: 11:49
Gmina Baranów oszczędza na rodzinach wielodzietnych
Fot. GrodziskNews.pl

Rodziny wielodzietne z gminy Baranów muszą się liczyć z mniejszą liczbą udogodnień oraz ulg. Odczują to zwłaszcza w przypadku opłat za śmieci, które w ich przypadku wzrosną o… blisko 500 procent.

Do naszej redakcji zwrócili się mieszkańcy gminy Baranów, członkowie rodzin wielodzietnych, którzy są oburzeni wycofaniem ulg na mocy uchwały z 27 marca 2019 r. Do niedawna członkowie takich rodzin mogli liczyć m.in. na 50-procentową ulgę przy opłacie za śmieci. A mając w perspektywie nadchodzące podwyżki, które 1 sierpnia wejdą w życie (więcej tutaj), pozbawienie ich takiej ulgi spowoduje wzrost kosztów za śmieci o kilkaset procent. Dla przykładu: Do tej pory stawka za śmieci segregowane w gminie Baranów wynosiła 11 zł. Do tego była ulga 50 proc. dla rodzin wielodzietnych – czyli 5,5 zł. Tym samym, przy 5-osobowej rodzinie opłaty wynosiły (z ulgą) 27,5 zł miesięcznie (82,5 kwartalnie). Po likwidacji ulgi dla rodzin wielodzietnych oraz podwyżce, będzie to 135 zł miesięcznie (405 zł kwartalnie). Jak łatwo policzyć wzrost ten będzie o 107,5 zł miesięcznie, czyli o … 490 procent! Dlaczego gmina zdecydowała się na taki ruch?

– Skutkiem uchylonej uchwały, w której Rodzinom Wielodzietnym przysługiwało 50% zniżki na odpady było to, że tą ulgą byli obciążeni pozostali mieszkańcy płacący 100% kosztów (ulga była wkalkulowana w opłaty pozostałych mieszkańców). Tego w świetle obecnie obowiązujących przepisów nie mogliśmy robić, zwłaszcza że spodziewaliśmy się wszyscy podwyżek tych opłat. Gmina Baranów nie miała zapewnionych środków w budżecie na ten cel, zwłaszcza że perspektywa podwyżek skłaniała nas do udzielenia wsparcia finansowego (wówczas nieznanej wysokości) osobom najuboższym – mówi nam Anna Karaś, specjalista ds. obsługi kancelaryjnej Urzędu Gminy Baranów. – W konsekwencji powyższej odpowiedzi powstały dwa projekty uchwał, które są w trakcie konsultacji. Przewidują one po pierwsze materialne wsparcie wszystkim najuboższym rodzinom oraz osobom samotnym na podstawie ustawy o pomocy społecznej oraz po drugie umożliwią mieszkańcom dokonywania płatności w cyklu miesięcznym, a nie kwartalnym jak dotychczas. Już samo wsparcie najuboższych generuje potrzebę znalezienia w budżecie gminy znacznie wyższych kwot niż w przypadku zniżek wyłącznie dla rodzin wielodzietnych. Gdy tylko projekty zostaną pozytywnie zaopiniowane to niezwłocznie zostaną przekazane Radzie Gminy – dodaje.

Do niedawna rodziny wielodzietne mogły liczyć na duże zniżki m.in. na basenie, czy w kinie. W zamian za zlikwidowanie Karty Dużej Rodziny, gmina wprowadziła Kartę Mieszkańca, którą może wyrobić sobie każdy mieszkaniec gminy. Daje ona jednak znacznie mniejsze benefity niż Karta Dużej Rodziny – choćby mniejsze zniżki na pływalnię WODNIK 2000, czy basenu w Żyrardowie – z 50 na 20 proc. W przypadku dużych rodzin, koszt wyprawy na basen czy do kina znacznie wzrasta. – Każda decyzja związana z wycofaniem zniżek lub ulg jest trudna, ale w tym przypadku wójt jak i rada gminy nie znaleźli innego rozwiązania. Budżet gminy nie jest w stanie udźwignąć wsparcia dla wszystkich grup społecznych dlatego wójt przedstawi jeden projekt wspierający najuboższych mieszkańców gminy a drugi będzie ułatwiał funkcjonowanie wszystkim mieszkańcom gminy. Należy również zwrócić uwagę, że rodziny już otrzymują nieopodatkowane wsparcie rządowe, które w przypadku najmniejszej rodziny wielodzietnej wynosi 1500 złotych wsparcia – podkreśla Anna Karaś.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.