10 09 2017

Gdzie możesz oddać krew we wrześniu?

10.09.2017, godz.: 16:24
Gdzie możesz oddać krew we wrześniu?
fot. rckik-katowice.pl

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa cały czas prowadzi zbiórki krwi w naszym regionie. Tradycyjnie będzie można oddać ją w Grodzisku, ale także w Mszczonowie.

Jeśli chodzi o Grodzisk, to wrześniowe zbiórki odbędą się w Szpitalu Zachodnim, przy ul. Dalekiej 11 (budynek Sanepidu) w godz. 9.30–12.30. Kiedy? 12, 19 i 26 września. Jescze jedną, niestacjonarną zbiórkę krwi zaplanowano także w Mszczonowie. Specjalny ambulans do poboru krwi stanie na placu przed budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej i będzie tam czekał na krwiodawców w godzinach od 9.00 do 13.00.

Niezmiennie najbardziej potrzebna jest krew A Rh (-) i 0 Rh (-), bardzo pożądana jest także grupa AB Rh (-). Krwiodawcą może zostać tylko osoba zdrowa w wieku od 18 do 65 lat, która w ciągu dwóch wcześniejszych tygodni nie przechodziła zabiegów dentystycznych, z grona dawców wykluczone są z kolei osoby, które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy np. zrobiły sobie tatuaż.

W dobie poprzedzającej oddanie krwi powinno się wypić około dwóch litrów płynów, wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe, ograniczyć palenie papierosów. Nie należy oddawać krwi po spożyciu alkoholu lub w trakcie choroby i przyjmowania leków.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi