18 02 2015

EN95 przyjedzie dopiero w maju

18.02.2015, godz.: 20:16
EN95 przyjedzie dopiero w maju
fot. Piotr Antos

Warszawska Kolej Dojazdowa wciąż czeka na zakończenie prac modernizacyjnych składu EN95, które wykonuje producent pociągu – PESA Bydgoszcz. I jak się dziś dowiedzieliśmy, jeszcze poczeka…

Przypomnijmy. Skład został oddany do Bydgoszczy w marcu 2014 r. na naprawę rewizyjną wraz z modernizacją. Oprócz modernizacji dachu całej jednostki, zabudowy nowej aparatury elektrycznej zmieniającej system zasilania jednostki z 600V na 3 kV, zabudowy kamer szlakowych, zmiany zasilania grzejników, wykonywana jest również wymiana pokryć tapicerskich siedzeń. W pociągu tym znajdą się również urządzenia do łączności bezprzewodowej WiFi. Termin zakończenia prac wyznaczono na sześć miesięcy od daty podpisania umowy, czyli na 27 września 2014 r.

Został on już przekroczony o blisko pięć miesięcy i na tym się nie skończy. Choć jeszcze w grudniu ub. roku przedstawiciele PESY mówili, iż pociąg powinien wrócić do Grodziska w marcu 2015, to dziś wiemy, że tak się nie stanie. Czemu? – Największym wyzwaniem jest przejście na napięcie 3000V. Dobór właściwych urządzeń elektrycznych i umiejscowienie ich na dachu jednostki wymaga, ze względów bezpieczeństwa, ponownego przeliczenia wytrzymałości konstrukcji oraz skrajni. Nowe urządzenia z uwagi na swoje gabaryty zwiększają wymiary skrajni pojazdu względem skrajni z 2004 roku, czyli tej w oparciu o którą pojazd był wybudowany. Skończyliśmy już obliczenia i czekamy na dostawę (przesuwającą się w terminie, na co nie mamy wpływu) urządzeń pozwalających przystosować pojazd do napięcia 3000V. Jesteśmy cały czas w kontakcie z WKD i szacujemy, że w maju 2015 r. przekażemy pojazd ponownie do eksploatacji – wyjaśnia Michał Żurowski, rzecznik prasowy PESY Bydgoszcz.

WKD za tak duże opóźnienie nie wyklucza nałożenia kar finansowych na wykonawcę.

Dodaj Komentarz

Jedna odpowiedź do “EN95 przyjedzie dopiero w maju”

  1. […] łamach rzecznik prasowy PESY informował, że skład prawdopodobnie będzie gotowy w maju (więcej TUTAJ). Jednak jak się okazuje, tak się nie […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
(-1579412979000)