17 08 2016

EN94 do celów muzealnych. Wewnątrz kawiarnia na zewnątrz oryginał?

17.08.2016, godz.: 15:00
EN94 do celów muzealnych. Wewnątrz kawiarnia na zewnątrz oryginał?
fot. Piotr Antos

Zgodnie z zapowiedziami Warszawska Kolej Dojazdowa przekazała jeden ze składów starego typu – EN94 do celów muzealnych. Jak udało nam się ustalić pojazd do nowego właściciela w Skierniewicach, który wewnątrz prawdopodobnie urządzi kawiarnię, ale na zewnątrz zachowa tradycyjny wygląd składu.

O tym jak dużą popularnością wśród pasażerów cieszyły się wagony wyprodukowane i dostarczone do WKD w 1972 r. przez wrocławski PaFaWag najlepiej świadczyły tłumy ludzi chętnych do odbycia ostatniej podróży EN 94 podczas oficjalnego pożegnania składu 27 maja. Wiele osób mówi o tych pociągach z niemałym sentymentem, zaznaczając, iż były niezawodne, bez względu na warunki atmosferyczne i inne czynniki – w przeciwieństwie do składów nowej generacji.

Stare dobre wukadki woziły pasażerów co dzień przez 44 lata, choć w kilku ostatnich zaczęły ustępować miejsca składom nowego typu i było wiadomo, że wraz ze zmianą napięcia na 3000 V, pojazdy te definitywnie zakończą swoją służbę. Najbardziej wysłużone składy przewoźnik sukcesywnie złomował. Jednocześnie zapowiedział jednak, że zachowa do celów muzealnych przynajmniej jedną jednostką.

Mówiło się, że nabyciem wagonów są osoby prywatne czy nowo powstałe muzeum kolei (Stacja Muzeum, d. Muzeum Kolejnictwa).

Dziś już wiemy, że jeden ze składów znajdzie się w Skierniewicach. Konkretnie pozyskał go lokal Stacja Zwierzyniecka. Nowy właściciel wewnątrz planuje prawdopodobnie urządzić kawiarnię, natomiast zachowa oryginalny wygląd zewnętrzny pojazdu EN94.

fot. Piotr Antos

2

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi