16 10 2018

Eksperci: CPK spowoduje, że Milanówku będzie głośno

16.10.2018, godz.: 13:00
Eksperci: CPK spowoduje, że Milanówku będzie głośno
Fot. Youtube/Milanówek Miasto-Ogród

W minioną niedzielę w Milanówku odbyło się kolejne spotkanie ws. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wzięli w nim udział eksperci, którzy mieli uświadomić mieszkańców jakie konsekwencje dla miasta ogrodu może mieć ta olbrzymia inwestycja.

Burmistrz Milanówka Wiesława Kwiatkowska zaprosiła na niedzielne spotkanie m,in. wynalazcę Andrzeja Kiryłło, związanego z lotnictwem generała Artura Kołosowskiego, a także Macieja Laska, inżyniera specjalizującego się w mechanice lotu. Lasek w latach 2012 – 2016 był przewodniczącym Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, a od maja 2010 do lipca 2011 wchodził w skład komisji utworzonej do zbadania katastrofy rządowego samolotu Tu-154 w Smoleńsku.

Andrzej Kiryłło powiedział wprost, że mieszkańców Milanówka czeka akustyczny armagedon. – Kiedy nałożyłem mapy akustyczne lotniska Okęcie na planowany układ pasów w Baranowie, to okazało się, że Milanówku grozi nam hałas o wysokości 60 decybeli, czyli mniej więcej tyle ile przeciętny odkurzacz pracujący w pobliżu. A wiemy, że średnio ma startować lub lądować trzy samoloty na dwie minuty – mówił wynalazca z Milanówka.

Z kolei Artur Kołosowski przedstawił swoje obawy, co do tego, jak może wyglądać okolica w czasie budowy CPK. – Miałem okazję obserwować jak powstają lotniska w Stambule i Berlinie. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów od miejsca budowy, to było pobojowisko, wielki plac budowy – podkreślił gen. Kołosowski.

Zarówno on jak i Maciej Lasek mówili również o tym, że budowa CPK może się wiązać z napływem ludności. – Rząd mówi o 150 tys. miejsc pracy w rejonie lotniska. Tyle osób ma miasto wielkości Elbląga. Należy pamiętać, że nie wszyscy przyjadą koleją, To są ludzie, którzy przyjadą z innych miejscowości swoimi samochodami i będą jeździć po naszych lokalnych drogach – zaznaczył.

Lasek dodał też, że CPK może wpłynąć też na samopoczucie mieszkańców Milanówka. – Z tego co ja rozumiem, to ma być 2000 operacji, czyli 2000 startów, a okazuje się, że mają być cztery równoległe pasy, dwa do startowania i dwa do lądowania. To jest bardzo szeroki obszar, nad którym będą latały samoloty – powiedział inżynier.

Na koniec głos zabrała burmistrz Milanówka Wiesława Kwiatkowska. – Walczmy o to, aby Milanówek był spokojny. Będę dążyła do tego, aby przeprowadzić referendum, a także aby rozmawiać o tym z innymi gminami, bo jest wiele miejsc na Mazowszu gdzie można je zbudować,a na pewno nie niszczyć zagłębia żywieniowego, bo Baranów takim jest dla Mazowsza, i przede wszystkim ciszy i spokoju o czym mówili moi przedmówcy – zakończyła burmistrz Kwiatkowska.

Całe spotkanie przebiegło spokojnie. Jedynie w czasie pytań uczestników spotkania od jednej osoby padło stwierdzenie, że zainteresowanie tematem CPK to jedynie część kampanii wyborczej burmistrz Kwiatkowskiej. Pozostali natomiast nie zgodzili się z nim, dając ewidentnie do zrozumienia, że nie chcą CPK w naszym regionie.

Dodaj Komentarz

5 odpowiedzi na “Eksperci: CPK spowoduje, że Milanówku będzie głośno”

  1. Hubert pisze:

    Pani Burmistrz, z całym szacunkiem, ale może naprawdę przyprowadzić prawdziwych ekspertów i poczekać na plan pasów i dróg podejścia, zamiast się kompromitować „wybitnymi specjalistami”.
    Sam jestem ciekaw jak to będzie wyglądało, ale tutaj potrzeba fachowej dyskusji prowadzonej przez fachowców, a nie wynalazcę, generała i fachowca od Ctrl+C + Ctrl-V z rosyjskich raportów.
    Mamy w kraju mnóstwo niezależnych specjalistów i na razie wszyscy siedzą cicho, bo nie ma nawet wstępnych założeń. Trzeba również zauważyć, że ostatnio Okęcie też się zrobiło dla nas dość uciążliwe – to kilka korytarzy z podejściem do lądowania (odsyłam na filghtradar).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata