01 09 2019

Dziś obchodzimy 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej

01.09.2019, godz.: 11:09
Dziś obchodzimy 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej
Fot. Wiesław Chrzanowski/Wikipedia

Dziś 80. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej – największego konfliktu zbrojnego w dziejach. Stosowne uroczystości zaplanowano m.in. w Grodzisku i Milanówku.

Druga wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 r. atakiem hitlerowskich Niemiec na Polskę (operacja Fall Weiss). Niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” zaatakował polską składnicę wojskową na Westerplatte o godz. 4.45. Przez sześć lat trwania wojny działania militarne objęły niemal wszystkie kontynenty (prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej). Był to najkrwawszy i największy konflikt w historii świata. Według różnych szacunków zginęło w niej łącznie od 50 do blisko 80 mln ludzi.

Grodzisk Mazowiecki
Polacy co roku obchodzą rocznicę początku tego tragicznego konfliktu. Nie inaczej będzie tym razem. Uroczystości zorganizowane zostaną również w naszym powiecie. W Grodzisku rozpoczną się 1 września o godz. 12.00 zbiórką pocztów sztandarowych pod kościołem św. Anny, a następnie mszą w intencji Ojczyzny. O godz. 13.00 zaplanowano oficjalne uroczystości na starym cmentarzu parafialnym przy mogile Obrońców Ojczyzny 1939 roku. W drugiej części od godz. 16.00 odbędą się kolejno: koncert piosenek żołnierskich w Parku Skarbków, wernisaż wystawy „Kiedy miasta znikają z mapy Małgorzaty Serwatki-Kpacewicz (w Mediatece o godz. 18.00). Także w mediatece odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „W naszym miasteczku wojna”. Obraz, który wyreżyserował Andrzeja Sapija, prezentuje wspomnienia i opowieści grodziszczan z okresu okupacji.

Milanówek
Oficjalne obchody zaplanował też Milanówek. Kwadrans przed południem zostaną złożone kwiaty oraz zapalone znicze na grobach Żołnierzy Września 1939 r. na cmentarzu parafialnym. O godz. 12.15 zbiórka pocztów sztandarowych pod kościołem św. Jadwigi Śląskiej, a o 12.30 uroczysta msza św. w intencji walczących i poległych w obronie Ojczyzny. O godz. 13.30 zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Bohaterów na Placu Stefana Starzyńskiego, a o godz. 14.00 rozpocznie się Koncert Chopinowski w wykonaniu Warsaw Opera Quartet.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.