30 06 2018

Drugi etap instalacji energooszczędnego oświetlenia

30.06.2018, godz.: 18:57
Drugi etap instalacji energooszczędnego oświetlenia
Fot. Pixabay

Jaktorowska gmina w najbliższych miesiącach planuje instalację kolejnych energooszczędnych lamp. Nowe oświetlenie ma pojawić się na kolejnych 20 ulicach.

Inwestycja ta jest częścią gospodarki niskoemisyjnej, która opiera się przede wszystkim na efektywności energetycznej, wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii i zastosowaniu technologii ograniczających emisję zanieczyszczeń. Głównym celem PGN jest określenie działań gminy, jakie wpisują się w dyrektywy unijne. A te nakazują o 20 proc. zredukować emisję gazów cieplarnianych w stosunku do emisji, jaka była w roku 1990. Ponadto mówi o zwiększeniu liczby odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej – także o 20 proc. Stworzenie planu jest również elementem bardzo pomocnym w uczestnictwie samorządu w nowej perspektywie dofinansowań z Unii Europejskiej na lata 2014–2020.

Dotychczas został zrealizowany pierwszy etap modernizacji oświetlenia na terenie gminy. Nowoczesne lampy pojawiły się m.in. na ul. Alpejskiej w Chylicach, Wołodyjowskiego, Skrzetuskiego, Kmicica, Zagłoby, Powstańców, Ketlinga, Ułanów, Błotnej w Jaktorowie, Chopina, Rowickiego w Budach Grzybku.

Teraz czas na drugi etap. Gmina ogłosiła przetarg na budowę energooszczędnego oświetlenia na ul. Armii Krajowej w Budach Zosinych, Sikorskiego i Dąbrowskiego w Międzyborowie, Topolowej w Grądach, Szarch Szeregów w Henryszewie, 11 Listopada w Henryszewie i Międzyborowie, Parkowej i Kazimierza Wielkiego w Chylicach, Akacjowej w Chylicach-Kolonii, Dzwonkowej w Budach Michałowskich i Starych Budach, Kaska w Budach Zosinych i Starych Budach, Malinowej, Chmielnej i drogi do SUW w Bieganowie, Pomorskiej w Jaktorowie-Chylicach, Wieniawskiego, Zielonej, Racławickiej i Turystycznej w Starych Budach oraz na ul. Pruszkowskiej w miejscowości Sade Budy.

Nowe latarnie powinny zacząć działać najpóźniej 30 listopada tego roku.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi