16 10 2018

Dostawca podniósł ceny prądu, Koleje Mazowieckie podniosą ceny biletów

16.10.2018, godz.: 07:59
Dostawca podniósł ceny prądu, Koleje Mazowieckie podniosą ceny biletów
Fot. Piotr Antos

Koleje Mazowieckie poinformowały, że znaczna podwyżka cen energii elektrycznej przełoży się na wyższe ceny biletów.

We wrześniu PKP Energetyka poinformowała przewoźnika, że od 1 stycznia 2019 r. wprowadzi nowy cennik dla energii elektrycznej trakcyjnej. KM ma umowę z PKP Energetyka do 31 sierpnia 2019 r. Po tym terminie koszty zaczną znacznie rosnąć.

Z analizy KM wynika, że w tym roku przewoźnik zapłaci za energię trakcyjną 104,5 mln zł, natomiast w przyszłym (uwzględniając nowe stawki, które będą obowiązywać dla KM od września) wzrosną o 37,3 mln zł, czyli o około 36 proc. Jeżeli natomiast nowe stawki miałyby obowiązywać przez cały 2019 r. to koszty energii trakcyjnej wzrosłyby o 71,6 mln zł czyli aż o 68 proc.

Władze Kolei Mazowieckich poinformowały, że tak drastyczny wzrost kosztów będzie miał przełożenie na spore podwyżki cen biletów KM. – Koszty energii już są jedną z najwyższych naszych pozycji kosztowych, a jak wiadomo, eksploatujemy głównie tabor elektryczny. Trzeba dodać, że taka skokowa podwyżka cen energii będzie miała bezpośredni wpływ na znaczącą podwyżkę cen biletów przejazdowych pociągami KM – powiedział Czesław Sulima, dyrektor eksploatacyjny KM.

Koleje Mazowieckie podały przykłady o ile mogą wzrosnąć ceny biletów. I tak na odcinku Pilawa – Otwock, który mieści się w tym samym przedziale cenowym co przejazd z Grodziska do Warszawy Śródmieście bilet jednorazowy wg taryfy normalnej obecnie kosztuje 10,50 zł. Po podwyżce będzie to już 12,18 zł. Jeżeli chodzi o bilet miesięczny na tym samym odcinku to cena wzrośnie z 220 zł na 255 zł.

Dodaj Komentarz

  • Luc

    Tak wygląda walka ze smogiem

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi