27 04 2018

Dom seniora w świetlicy OSP? Tak chcą włodarze

27.04.2018, godz.: 16:57
Dom seniora w świetlicy OSP? Tak chcą włodarze
Fot. GrodziskNews.pl

Zgodnie z propozycją władz miasta, strażacy z Milanowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej mieliby oddać świetlicę, która jest częścią remizy przy ul. Warszawskiej 18 na rzecz domu seniora. Na wczorajszej sesji rady miasta ochotnicy protestowali, sprawa utknęła w martwym punkcie.

Milanowski magistrat otrzyma łącznie około 3 mln zł dotacji na kilka działań dla seniorów. Jednym z tych zadań jest utworzenie dziennego domu „Senior +”, na który Milanówek ma dostać około 240 tys. zł dofinansowania (całkowity koszt to około 300 tys. zł). Zadanie to miałoby polegać na utworzeniu placówki wsparcia dziennego dla seniorów, poprzez dokonanie przebudowy i remontu oraz wyposażenie pomieszczeń znajdujących się w budynku będącym własnością gminy Milanówek, a znajdującym się w przy ul. Warszawskiej 18. Chodzi o świetlicę, którą obecnie użytkuje Ochotnicza Straż Pożarna w Milanówku.

Strażacy mają żal do władz miasta o sposób, w jaki chciały załatwić sprawę ze świetlicą. – Jako organizacja pozarządowa działająca na rzecz miasta i jego mieszkańców oczekiwalibyśmy partnerstwa we wzajemnych stosunkach. Przejawem takiego partnerstwa byłoby powiadamianie nas i omówienie z nami planów UM, które mają lub mogą mieć bezpośredni wpływ na naszą działalność. Czujemy głęboki żal i rozczarowanie sposobem załatwienia kwestii związanych z wprowadzeniem Rządowego Programu Senior+ w Milanówku. Jako społeczność którą tworzymy, zostaliśmy postawieni na z góry przegranej pozycji i odnosimy wrażenie, patrząc na wydarzenia ostatnich tygodni, iż nasze próby rozmów nie miały większego sensu, gdyż UM już dawno podjął decyzję o umiejscowieniu Dziennego Domu Seniora w pomieszczeniach zajmowanych przez OSP Milanówek i gotów jest to zrealizować niezależnie od naszych potrzeb, opinii i decyzji. Pragę tu przypomnieć, iż straż pożarna ma siedzibę w tym miejscu od 74 lat! – zaznaczyli na sesji rady miejskiej strażacy.

Członkowie zarządu OSP podkreślili, że włodarze postawili ich w sytuacji bez wyjścia. – Na ostatnim Posiedzeniu Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Sportu – 16 kwietnia 2018 r. zadeklarowana została chęć podjęcia rozmów w celu wypracowania odpowiedniego dla obu stron rozwiązania zaistniałej sytuacji i możliwości współdzielenia pomieszczeń świetlicy. Poprosiliśmy o przesłanie propozycji współpracy abyśmy mogli się zastanowić i ustosunkować do niej. Niestety propozycji takiej nie otrzymaliśmy, a kolejne spotkania były przekładane przez urząd miasta. Udało się spotkać dopiero 25 kwietnia. Podczas spotkania przedstawiono nam propozycję podpisania aneksu, którego treść poznaliśmy dopiero w trakcie spotkania lub w przypadku braku zgody na aneks – otrzymanie wypowiedzenia umowy – podkreślają strażacy.

Członkowie milanowskiego OSP tłumaczą, że oddając część zajmowanej przestrzeni pozbawiliby się możliwości rozbudowy i rozwoju jednostki. – Oddając cześć po przychodni utracimy możliwość przebudowy tej części w garaże, a tym samym utracimy możliwość ubiegania się o dotację na samochód specjalny – podnośnik; oddając świetlicę tracimy miejsce spotkań, szkoleń i organizacji imprez okolicznościowych nie tylko dla naszego stowarzyszenia ale również dla innych organizacji, które z niej okazyjnie korzystały – dodają.

Burmistrz miasta ogrodu twierdzi, że pomysł jest podyktowany brakami lokalowymi. – Dostaliśmy dotację na kilka zadań związanych z seniorami i jednym z nich jest dzienny dom „Senior +”. Warunkiem otrzymania dofinansowania na ten cel jest jednak posiadanie przez gminę odpowiedniego lokalu, w którym mogłaby być prowadzona taka działalność, a świetlica przy ul. Warszawskiej 18 jest niestety jedyną, jaką w tej chwili mamy – mówi Wiesława Kwiatkowska. – Absolutnie nie chcę bić w straż, ani dezawuować znaczenia tej jednostki, bo wszyscy wiemy jak bardzo są potrzebni. Ale też chcieliśmy dać przestrzeń seniorom, którzy również potrzebują wsparcia i opieki – dodaje.

Kwiatkowska zaznacza, że nie zamierza robić niczego na siłę. – Niestety po wczorajszej sesji rozeszliśmy się bez żadnej decyzji. Owszem, mogłabym wypowiedzieć umowę, bo takie mam prawo, ale nie chcę robić nic na siłę. Jeżeli mam jakiekolwiek pomysły, to tylko takie, aby pomóc ludziom, i dom seniora jest jednym z nich. Pogodzenie wszystkich stron będzie trudne, ale postaramy się dojść do porozumienia – podkreśla.

Treść oświadczenia strażaków, które zostało odczytane na sesji jest dostępne tutaj. Ponadto pojawiły się informacje jakoby ustalenia w sprawie świetlicy były prowadzone już z poprzednim zarządem OSP. Były prezes również wydał więc specjalne oświadczenie, które jest dostępne tutaj.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi