16 12 2018

Czy w Żabiej Woli jest bezpiecznie?

16.12.2018, godz.: 18:24
Czy w Żabiej Woli jest bezpiecznie?
Fot. GrodziskNews.pl

W miniony wtorek w Żabiej Woli odbyła się debata o bezpieczeństwie. Policjanci przedstawili statystyki z mijającego roku.

W debacie o bezpieczeństwie, która odbyła się w Urzędzie Gminy Żabia Wola uczestniczyli m.in. komendant powiatowy insp. Dariusz Lubański, kierownik Posterunku Policji w Żabiej Woli asp. szt. Piotr Zarębski, wójt Piotr Rybka oraz mieszkańcy.

Podczas debaty policjanci przedstawili jak wygląda 2018 pod względem zanotowanych zdarzeń. Jak podali funkcjonariusze, na terenie gminy Żabia Wola odnotowano łącznie 407 interwencji policyjnych. Jeżeli chodzi wykroczenia zakończone po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających, to zarejestrowano 94 sprawy, sporządzono 48 wniosków o ukaranie, 6 mandatów karnych kredytowanych oraz 5 pouczeń. Od stycznia do końca listopada 2018 r. policjanci z Żabiej Woli zatrzymali sześć osób na gorącym uczynku przestępstwa.

Na drogach na terenie żabiowolskiej gminy odnotowano spadek liczby zdarzeń drogowych. W tym roku odnotowano 195 kolizji (z czego 114 na trasie katowickiej) i 3 wypadki (wszystkie na DK8). W zdarzeniach tych na szczęście nikt nie zginął, cztery osoby zostały ranne. W analogicznym okresie w roku 2017 r. Było 266 kolizji (197 na DK8) i pięć wypadków. Zginęły w nich cztery osoby, a trzy zostały ranne.

Ponadto na terenie gminy Żabia Wola w mijającym roku zatrzymano 39 nietrzeźwych kierujących – 18 rowerzystów i 21 kierowców.

Jeżeli chodzi o przestępstwa, to ogólnie w tym roku zanotowano ich 124 z czego wykrywalność wyniosła 66,67 proc. Z tego przestępczość kryminalna to 92 zdarzenia (54,05 proc. wykrywalności). Policjanci zanotowali 18 zwykłych kradzieży. Ich wykrywalność to 25 proc., a jeżeli chodzi o kradzież z włamaniem, to było ich łącznie 19, a wykrywalność zatrzymała się na poziomie 15,79 proc. W tym roku na terenie Żabiej Woli zanotowano cztery przestępstwa narkotykowe i udało się wykryć je wszystkie.

W tym roku z terenu gminy Żabia Wola skradziono trzy pojazdy, jednak jak opisują to policjanci „jeden został utracony w wyniku kradzieży, a dwa jako krótkotrwały zabór”.

Oprócz zaprezentowania policyjnych statystyk podczas debaty rozmawiano na temat bezpieczeństwa w wielu aspektach. Prowadzono m.in. dyskusję na temat działań jakie należy podjąć, aby poprawić bezpieczeństwo mieszkańców. Mieszkańcy narzekali m.in. na długi czas oczekiwania na realizację połączenia z telefonem alarmowym 112. Ponadto zgłaszali konieczność zwiększenia liczby patroli policyjnych, czy kontrolowania prędkości zwłaszcza na drogach w kierunku Grójca i Tarczyna.

Poinformowano również, że nowy Posterunek Policji w Żabiej Woli ma zostać oddany do użytku w sierpniu przyszłego roku.

Policyjne statystyki są dostępne tutaj.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi