04 01 2017

Cięcia w odbiorze odpadów zielonych w Podkowie

04.01.2017, godz.: 19:18
Cięcia w odbiorze odpadów zielonych w Podkowie
Fot. arturtusinski-podkowa.pl

Podkowa Leśna jest kolejną gminą z regionu – obok m.in.  Milanówka i Brwinowa – która zmniejszyła limity odbioru odpadów zielonych. Powód? System śmieciowy nie bilansuje się finansowo.

Co to oznacza dla mieszkańców? Według nowych regulacji przyjętych przez radę miejską firma śmieciowa w okresie od 1 stycznia do 30 września oraz od 1 do 31 grudnia odbierać będzie jeden worek odpadów zielonych na miesiąc. W okresie od 1 października do 30 listopada będzie to z kolei 10 worków miesięcznie.

W ramach przyjętych rozwiązań w nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w lipcu 2013 r., mieszkańcy płacą jedną solidarną stawkę za wywóz odpadów ustaloną w drodze uchwały Rady Miasta wnosząc tę opłatę do gminy. Samorząd odpowiada zaś za odbiór tych odpadów, a zadanie to zleca wyspecjalizowanej firmie.

Zmiany w przepisach  miały zapewnić większy porządek, lepszą segregację i mniejsze zaśmiecanie środowiska. W praktyce aż tak „kolorowo” nie jest… – Opłaty  od mieszkańców nie pokrywają kwoty, którą miasto musi zapłacić firmie wyłonionej w przetargu za wywóz śmieci. Organ kontrolny, jakim jest Regionalna Izba Obrachunkowa w 28 lipca 2014 r. nakazał Podkowie Leśnej zweryfikowanie istniejącej stawki opłaty – poinformował burmistrz Artur Tusiński, gospodarz Podkowy.

Podał on również, jak odbiór odpadów wyglądał w liczbach w 2016 roku. Otóż, mieszkańcy oddali 1075 ton odpadów zielonych, w tym w listopadzie i grudniu 566 ton za łączną kwotę ponad 607,5 tys. zł. Ilość pozostałych śmieci – 1100 ton. Razem za wywóz wszystkich śmieci w 2016 r. miasto zapłaciło ok. 1,18 mln zł. – Wpływy z opłat wnoszonych przez mieszkańców wynikające z deklaracji do budżetu to 604 tys. zł. Faktycznie wpłacili 583 tys. zł. Różnica jest windykowana. Rok wcześniej mieszkańcy wpłacili 427 tys. zł. Rocznie z budżetu, wbrew zapisom ustawy dokładaliśmy 500–600 tys. zł, co daje równowartość remontu (budowy) średnio jednej drogi rocznie – wylicza włodarz.

– Z ulotki wrzuconej do skrzynki możemy dowiedzieć się, że poza systemem miejskim SIR-COM (operator systemu śmieciowego w  Podkowie – przyp. red.) zaproponował mieszkańcom dodatkową usługę – wywóz liści za cenę 5 zł za worek 120-litrowy. Nie ma obowiązku korzystania z usługi dodatkowej – zaznacza burmistrz Tusiński.

Dodaj Komentarz

  • stefan

    no i super, najpierw wprowadziliście monopol na odbiór śmieci, jednocześnie podnosząc cenę, a teraz mówicie, że nie odbierzecie……. to co ja mam zrobić z liśćmi z chodnika z przed posesji ? o skoszonej trawie nie wspominając ? mam przestać płacić czy targać worki na najbliższy przystanek autobusowy ?

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi