29 09 2017

Centralny Port Komunikacyjny „zamknie” Lotnisko Chopina

29.09.2017, godz.: 11:09
Centralny Port Komunikacyjny „zamknie” Lotnisko Chopina
Fot. Pixabay

Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild poinformował w czwartek w sejmie, że po uruchomieniu Portu „Solidarność” w gminie Baranów, Lotnisko Chopina będzie musiało zostać zamknięte dla ruchu cywilnego.

Wczoraj w sejmie Mikołaj Wild odpowiadał na pytania posłów w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma powstać w Stanisławowie w gminie Baranów. Jak się okazuje, budowa nowego lotniska to także koniec funkcjonowanie lotniska na warszawskim Okęciu, przynajmniej w takiej formie jak obecnie.

– Ruch cywilny z Okęcia musi zostać przeniesiony na CPK jeżeli nie chcemy ryzykować, że nowy port podzieli los lotniska w Montrealu (swojego czasu największe lotnisko na świecie, obecnie stoi puste, między innymi ze względu na to, iż stare lotnisko było znacznie bliżej centrum miasta – przyp. red.). To przykład co się dzieje gdy buduje się nowy port obsługujący miasto i pozostawia się drugi. Co do tego, można powiedzieć, że jesteśmy zdecydowani. Ale pozostaje pytanie co z tym atrakcyjnym terenem? To 600 hektarów niemal w centrum miasta, skomunikowane trasami szybkiego ruchu, siecią kolejową. Z jednej strony mamy względy obronności (jest tam również lotnisko wojskowe), ale po drugiej stronie są koszty utrzymania. Każdy wariant jest możliwy. Na podjęcie decyzji mamy czas do 2025 r. żeby po przeniesieniu ruchu lotniczego na Port „Solidarność”, na terenie lotniska Chopina mogły ruszyć prace adaptacyjne – podkreślił Wild na sejmowej mównicy.

Przypomnijmy, że prace dokumentacyjne przygotowujące do inwestycji mają potrwać do 2019 roku. W założeniu rządu pierwszy samolot z Portu Solidarność miałby odlecieć w połowie 2027 roku. Koszt – 30 mld zł. Nowy port ma powstać głównie dlatego, że największy port lotniczy w kraju, czyli Lotnisko Chopina znajduje się na granicy przepustowości i już w 2020 r. może mieć z nią problem. W tym roku przez pierwszych osiem miesięcy lotnisko na Okęciu obsłużyło 10,4 mln podróżnych, to aż o 24 proc. więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi