19 10 2017

CBŚP rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą. Podejrzani o wyłudzenie aut za 9 mln zł [WIDEO]

19.10.2017, godz.: 14:39
CBŚP rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą. Podejrzani o wyłudzenie aut za 9 mln zł [WIDEO]
fot. cbsp.policja.pl

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Jej członkowie podejrzani są o wyłudzenie luksusowych samochodów o łącznej wartości ponad 9 mln zł. Jak dotychczas w ręce funkcjonariuszy wpadło 15 osób, niewykluczone są jednak kolejne zatrzymania. Do wyłudzeń miało dochodzić m.in. w jednej z firm w Grodzisku.

Sprawa ma swój początek w marcu tego roku. Wówczas funkcjonariusze CBŚP z wydziału zwalczania przestępczości zorganizowanej otrzymali informacje o wyłudzeniach, do których dochodziło prawdopodobnie w firmie działającej w Grodzisku Mazowieckim. Wkrótce okazało się, że zasięg nielegalnego procederu jest znacznie większy. Poszkodowanymi mieli być właściciele kilkunastu przedsiębiorstw transportowych z województwa mazowieckiego, w tym głównie z Warszawy.

Dalsze ustalenia policjantów potwierdziły, że do wyłudzeń dochodziło w całym kraju, a stała za nimi prawdopodobnie zorganizowana grupa przestępcza. Działała co najmniej od 2016 roku, zaś jej członkowie w przeszłości byli karani, między innymi za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, za przestępstwa narkotykowe, kradzieże, a także kradzież z włamaniem.

– W śledztwie, prowadzonym przez policjantów CBŚP pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie ustalono, że podejrzani założyli na tzw. „słupy” trzy firmy, pod legendą działalności których oszukano 44 podmioty gospodarcze. W efekcie wyłudzili pojazdy ciężarowe, dostawcze oraz luksusowe samochody osobowe, o łącznej wartości około 9 milionów złotych. Z informacji policyjnych wynika, że wyłudzone pojazdy, po zdemontowaniu nadajników GPS, zostały wyprowadzone poza granice Polski, w tym głównie do Rosji – podało Centarlne Biuro Śledcze Policji.

– Kiedy policjanci zatrzymali pierwsze osoby, wówczas kilku podejrzanych, na których nazwiska prowadzone były tzw. firmy „przykrywki”, próbowało ukrywać się przed organami ścigania na terenie Rosji oraz Republiki Południowej Afryki. Te osoby również zostały zatrzymane. W efekcie przeprowadzonych kilkumiesięcznych działań policjanci CBŚP zatrzymali 15 osób, którym przedstawiono aż 199 zarzutów popełnienia przestępstw. Funkcjonariusze odzyskali trzy samochody – czytamy dalej w komunikacie na policyjnej stronie internetowej.

Spośród owych 15 osób obarczonych zarzutami 14 jest podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zaś jednemu mężczyźnie śledczy postawili zarzut zorganizowania tej grupy oraz kierowania nią. Wobec jedenastu podejrzanych sąd, na wniosek warszawskiej prokuratury okręgowej zdecydował o tymczasowym aresztowaniu.

Policjanci podkreślają, że sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczają kolejnych zatrzymań, równolegle prowadzą również działania zmierzające do odzyskania wyłudzonych pojazdów.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi