13 11 2017

Budowa linii 400 kV najwcześniej w 2025 roku?

13.11.2017, godz.: 19:16
Budowa linii 400 kV najwcześniej w 2025 roku?
fot. SGK Kozienice-Ołtarzew

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, dopiero w 2025 r. może nastąpić start budowy linii 400 kV z Kozienic do Ołtarzewa. Ma to być pokłosie ogromnych protestów społecznych, jakie przetoczyły się przez Mazowsze w czasie przygotowań do inwestycji.

Pierwsza fala wezbrała, gdy Polskie Sieci Energetyczne poinformowały, iż korytarz linii energetycznej zostanie poprowadzony zgodnie z wariantem ujętym w planie zagospodarowania przestrzeni województwa z 2014 r. – czyli przetnie m.in. Grodzisk, Żabią Wolę, Jaktorów i Baranów. Tysiące mieszkańców wyszły na ulice, by demonstrować przeciwko tej decyzji, blokowały ulice. W 2016 roku ogłoszono, że linia przebiegnie wzdłuż drogi krajowej nr 50 i autostrady. To jednak wywołało reakcję ostrego sprzeciwu wśród mieszkańców m.in. północnej części grodziskiej gminy, a także, Żabiej Woli Żyrardowa, Mszczonowa.

W konsekwencji Polskie Sieci Elektroenergetyczne rozwiązały kontrakt z generalnym wykonawcą inwestycji. Zapewniły stronę społeczną, że prowadzone są prace nad nowym modelem realizacji inwestycji, w ramach którego budowane będzie m.in. połączenie Elektrowni Kozienice ze stacją Ołtarzew. Zadeklarowali również, że ich celem jest jak najwyższa jakość realizacji inwestycji, tak na etapie dialogu z samorządami i właścicielami nieruchomości, jak i podczas samej budowy. Nie pojawił się jednak konkret co do wykreślenia linii 400 z planu zagospodarowania przestrzennego Mazowsza.

Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, często podkreślał bowiem, ze budowa tej linii na Mazowszu jest koniecznością, aby zapewnić krajowi bezpieczeństwo energetyczne. Pod koniec października PSE uruchomiły najnowocześniejszą w Polsce stację energetyczną Siedlce-Ujrzanów. W tym miejscu kończy przebieg 93-kilometrowa linia wysokiego napięcia z elektrowni Kozienice. Aby jednak wytrnasferować z tak wielkiej elektrowni, potrzebne są dwie linie. Jedną na kierunku wschodnim jest ta do Siedlec, którą niedawno uruchomiono. Zachodnią flankę miała natomiast obsługiwać owa oprotestowana linia 400 kV.

Nieugiętość i determinacja strony społecznej sprawiły, że zarówno PSE, jak i strona rządowa prawdopodobnie odłożą budowę linii do roku 2025. Na to wskazywałaby chociażby wypowiedzi przedstawicieli spółki. Stwierdzili, że „zakładany termin budowy połączenia Kozienic z Ołtarzewem przesunięty jest poza horyzont czasowy 2025 roku”.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi