06 06 2018

Bezpiecznie wypoczywaj nad wodą

06.06.2018, godz.: 09:22
Bezpiecznie wypoczywaj nad wodą

Według statystyk policji na polskich kąpieliskach od kwietnia do końca maja 2018r. utonęło aż 89 osób. Większość utonięć i podtopień wynika niestety z lekkomyślności oraz lekceważenia obowiązujących przepisów, przede wszystkim zakazu kąpieli w miejscach niestrzeżonych i niebezpiecznych. 

O rozwagę apelują policja oraz służby wodne. Pozwoli to uniknąć tragedii. Podczas ciepłych dni naturalne kąpieliska mogą się okazać szczególnie zdradliwe i niebezpieczne dla ludzi. Nierównomierne dno i fakt, że w jednym miejscu mamy grunt pod stopami, a dosłownie kilkanaście centymetrów dalej już możemy go stracić, wiry wodne – wszystko to stanowi obecnie duże zagrożenie dla osób chłodzących się nad wodą.

Jak zatem zminimalizować ryzyko tragedii? Policjanci dają kilka wskazówek.
•    Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.
•    Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.
•    Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki.
•    Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
•    Nie skaczmy „na główkę”. Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Gdy jednak w czasie kąpieli dojdzie już do urazu kręgosłupa, najważniejsze jest, aby ostrożnie przetransportować poszkodowanego na brzeg i koniecznie sprawdzić drożność dróg oddechowych. Natychmiast wezwijmy także pogotowie ratunkowe. Od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie.
•    Materace zostawmy na brzegu – nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
•    Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi