03 09 2017

Bezpieczna droga do szkoły

03.09.2017, godz.: 12:25
Bezpieczna droga do szkoły
Fot. KSP

Policjanci rozpoczęli akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. Od końca sierpnia grodziscy policjanci prowadzą wzmożone kontrole na trasach w pobliżu szkół czy na przejściach dla pieszych. Cel? Skłonić kierowców do zdjęcia nogi z gazu i tym samym zapewnić większe bezpieczeństwo dzieciom zmierzającym do szkoły.

Koniec sierpnia i początek września to okres, który niesie ze sobą szczególne zagrożenia w ruchu drogowym przez zdecydowanie zwiększony ruch pojazdów. Ludzie bowiem tłumnie wracają z wakacyjnego wypoczynku. Jednocześnie bardzo wzmaga się ruch pieszy, rowerowy i motorowy, w związku z początkiem roku szkolnego. Dodatkowo na trasy wyjeżdżają autobusy dowożące dzieci i młodzież do placówek oświatowych. Ważnym czynnikiem jest również to, że część dzieci po raz pierwszy samodzielnie będzie uczestniczyć w ruchu drogowym.

Policjanci w ramach „Bezpiecznej drogi do szkoły” będą m.in. sprawdzać oznakowanie w rejonach placówek oświatowych, kontrolować transport dzieci do szkół, a także prędkość pojazdów w okolicy szkół. Funkcjonariusze będą reagować, gdy kierujący lub piesi, nie bacząc na bezpieczeństwo najmłodszych, złamią przepisy ruchu drogowego, a także zwrócą szczególną uwagę na edukację uczniów, aby ci wiedzieli, jakich zasad należy przestrzegać, by bezpiecznie dotrzeć do szkoły i domu po zajęciach.

Policjanci z grodziskiej komendy zachęcają rodziców i opiekunów, aby opracowali wraz z dziećmi najbezpieczniejszą drogę do szkoły i przekazali im informacje o czyhających zagrożeniach. Przypominają też najmłodszym, że idąc chodnikiem należy trzymać się z dala od krawędzi jezdni, a przez jezdnię najlepiej przechodzić w miejscu do tego wyznaczonym. W miejscach gdzie nie ma chodnika pieszy powinien się poruszać lewą stroną jezdni, aby widzieć nadjeżdżające z przeciwka samochody i w razie czego zejść z drogi. – Przed wejściem na jezdnię zawsze, niezależnie od tego, gdzie przechodzi, powinno spojrzeć w lewo, potem w prawo i znów w lewo. Gdy nic nie jedzie – może przejść. Nieraz rozmowa z rówieśnikami albo korzystanie z telefonu komórkowego może również odwrócić uwagę i stworzyć zagrożenie. Nie należy także wchodzić nagle na jezdnię spoza zaparkowanego pojazdu czy stojącego na przystanku autobusu – informują policjanci.

Gdy dziecko przyjeżdża do szkoły rowerem, należy pamiętać, aby pojazd wyposażyć w odpowiednie oświetlenie, a dziecko w kask ochronny.

Funkcjonariusze przypominają również rodzicom, że dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ma co najmniej 10 lat.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi