17 01 2017

Benedykciński: Zmiana ordynacji to odbieranie obywatelom ważnego przywileju

17.01.2017, godz.: 19:35
Benedykciński: Zmiana ordynacji to odbieranie obywatelom ważnego przywileju
Fot. GrodziskNews.pl

Media obiegła informacja o planach Prawa i Sprawiedliwości dotyczących zmiany ordynacji wyborczej jeszcze przed przyszłorocznymi wyborami do samorządu. Owa zmiana miałaby na przykład ograniczyć liczbę kadencji wójtów i burmistrzów do dwóch. Poprosiliśmy o skomentowanie tego pomysłu burmistrza Grzegorza Benedykcińskiego, włodarza, który grodziską gminą zarządza od ponad 20 lat.

Nie przypadkiem zwróciliśmy się właśnie do burmistrza Grodziska. W końcu jest on jednym z dłużej urzędujących szefów samorządów lokalnych w Polsce. Począwszy od wprowadzenia wyborów samorządowych w 1990 roku, Benedykciński był wybierany na ten urząd od 1994 przez sześć kolejnych kadencji (od II do VII, trwającej). Jest jednocześnie absolutnym rekordzistą jeśli chodzi o staż zarządzania gminą spośród wszystkich włodarzy naszego powiatu.

Oddajmy mu głos. – Powiedzmy otwarcie: wybory samorządowe jako jedyne są prawdziwe, to znaczy takie, w których to obywatele faktycznie decydują, kto będzie reprezentował interesy publiczne mieszkańców. W wyborach do sejmu nie ma demokracji. Listy kandydatów układają partie; to w głównej mierze są wewnętrzne rozgrywki. Zmiana ordynacji wyborów samorządowych oznaczałaby odebranie ludziom bardzo ważnego przywileju. A mówienie, że trzeba ordynację zmienić, bo w tych małych samorządach na pewno działają jakieś sitwy broniące własnego interesu oceniam jako obrażanie ludzi – podkreśla burmistrz Benedykciński. – Nie mówię o dużych miastach, ale w mniejszych gminach tak, jak nasza, choć wcale nie taka mała, samorządowcy żyją wśród innych mieszkańców, blisko siebie. Gdyby zatem ludzie mieli do mnie poważniejsze zastrzeżenia, nie wybieraliby mnie na kolejne kadencje, a po tylu latach działania w Grodzisku niemal wszyscy mnie znają – dodaje.

Włodarz podkreślił, że w pracy na stanowisku gospodarza jakiegokolwiek samorządu potrzeba właśnie czasu. – Mogę z perspektywy tych ponad 20 lat powiedzieć, że pierwsza kadencja na stanowisku burmistrza była nauką specyfiki gminy, procesem poznawania jej w najdrobniejszym szczególe, dopiero kolejna kadencja pozwoliła na wcielanie poszczególnych pomysłów w życie. Zarządzanie samorządem, na rzecz jego rozwoju to proces długofalowy, wymaga czasu. W żadnym wysoko rozwiniętym kraju zachodniej Europy nie ma ograniczenia kadencyjności w samorządach i nie powinno być jej też u nas – zaznacza Benedykciński.

Jego zdaniem taka zmiana mogłaby wpłynąć na zahamowanie potencjałów poszczególnych regionów. – Wyobraźmy sobie sytuacje wprowadzenia dwukadencyjnego ograniczenia dla wójtów i burmistrzów. Bardzo ciężko będzie znaleźć dobrego, utalentowanego menedżera, który przyszedłby na stanowisko z myślą, że za kilka lat będzie musiał zaczynać praktycznie zupełnie nowe życie, bez jakiejś stabilizacji – zaznacza burmistrz.

💬︎ 31

Dodaj Komentarz

31 odpowiedzi na “Benedykciński: Zmiana ordynacji to odbieranie obywatelom ważnego przywileju”

 1. Krzysztof Urtate pisze:

  Bardzo mądra i prawdziwa wypowiedź. W pełni się z nią zgadzam.

  • grodziszczanin pisze:

   Panie Urtate, a jak Pan się nie zgadzać…. ? :) Litości. Toż Pan świetnie żyje razem z grodziską sitwą od ponad 20 lat i dzieki tej sitwie. Pana opinia – zaznaczam że w tym temacie (nie twierdzę, że w ogóle) – jest warta mniej niż zero. To niemalże równoznaczne z tym, jakby napisał tutaj te same słowa sam burmistrz lub któryś z przedstawicieli całych klanów które się przy nim pasą od ponad 20 lat jak np. Państwo O., Państwo Ś.

 2. Basia pisze:

  Dobre :D od 20 lat gostek robi z miastem co mu się żywnie podoba. Skoro w Grodzisku potrzebny jest menedżer, a on takim jest to moje pytanie brzmi: Czemu niepopularnych/kontrowersyjnych pism/rozporządzeń/uchwał nie podpisuje a zleca to swojemu zastępcy, czyżby ktoś by się bał powrotu ABC(czytając od tyłu)? I Każdy dobry menadżer wie, władza nie polega na zamalowywaniu grzyba na ścianie i udawaniu,że grzyba nie ma.

  • df pisze:

   Typowo polskie zachowanie. Darcie ryja źle, źle, ale samemu to już niczego się pokazało i się nie umie. Jedynie krytykowania innych przychodzi z łatwością.

   • teresa pisze:

    Widzę że r.. ja to drzesz Ty. Widocznie tak ci pasuje ten obecny układ.
    Wystarczy trochę kiełbasy i tańce aby być szczęśliwą/ym

    Pewnie uczestniczysz w tych darmowych akcjach typu Bla Emerytów, wycieczki darmowe bilety do kina itp….

    • baird pisze:

     Masz racje lepsze bylby codzienny różaniec i msza poranna , A po co te bale

    • Michał pisze:

     Skąd ty jesteś Tereska…? Napewno nie z Grodziska. Może z okolic gdzie wszystko stoi w miejscu od 30 lat. Grodzisk za czasów Pana Benedykcińskiego zmienił się nie do poznania w samych najlepszych perspektywach. Nie ma drugiej takiej gminu w polsce. Nie bez powodu zostaje wybierany na następną kadencję. Zmiana odpowiedniego czlowieka na odpowiednim miejscu jest nie potrzebna. Po co Grodziskowi jakiś nieudacznik.

     • teresa pisze:

      O tak. wszystko stoi w miejscu w okolicy.Jedynie Książenice wyprzedzają Grodzisk.Pozostałe wsie jak za dawnych starych lat , bez utwardzonych ulic i kanalizacji.

     • DaN pisze:

      Zgadzam się w 100 procentach!

  • baird pisze:

   Od tego ma zastepcow i urzednikow i dlatego podpisują . A ze gość robi z miastem co mu się podoba , to i podoba się 80% wyborcom , przejzyj na oczy i idz do okulisty żeby zdjal Ci pisowska slepote

 3. Matti pisze:

  ciekawe co miał powiedzieć, że chętnie pójdzie do innej pracy? Najwyższy czas aby taka zmiana była wprowadzona w kraju. Niezależnie czy ktoś akurat go popiera czy nie

  • Jarek pisze:

   Kadencyjność jest potrzebna.

   Burmistrz boi się zmian w układzie ??? Najwyższa pora!!!

   Na przykładzie naszego miasta widać to doskonale.

   Może wtedy skończą się wszelkie układy i zależności i nastąpi zrównoważony rozwój gminy. Przy obecnym,, układzie” jest to nie realne. Robią co im się podoba.
   Robią tam gdzie mieszkają znajomi, robią tam gdzie budują developerzy.
   Robią pod publikę.

   Młoda krew jest zawsze potrzebna.

   • baird pisze:

    Zwykle opowieści nieuka zawiedzionego . Skoro masz takie dobre wiadomości . to udukomentuj . Podziel się wiedza , gdzie i kto robi , a nie bredz glupot

    • DaN pisze:

     Salę gimnastyczną przy szkole w Izdebnie obiecuje już od tych dwudziestu lat, ale w tej części gminy nie ma co liczyć Benedykcińskiego. Może czas na zmiany.

    • mirek pisze:

     W tym sęk, że żadnych dowodów nie ma, plecie bzdury jak ten pseudodziennikarzyna obywatelski, co to 10 osób go czyta.

     PS. Za ukrywanie dowodów też można dostać wyrok.

   • krisw5 pisze:

    Krew nowa tak potrzebna ale nie głupota.

  • baird pisze:

   Czy do Ciebie dociera , ze ten człowiek zmienil oblicze miasta , nie ma tu zadnych afer. A w wyborach otrzymuje zawsze ok. 80 % glosow . To co uważasz ze cala sitwa glosuje na niego

 4. bonia pisze:

  popieram burmistrza, nie można ograniczać kadencyjności samorządom to brzmi jak ograniczenie naszych swobód obywatelskich. No ale czego PIS nie zrobi aby zawładnąć całą władzę w tym kraju.

 5. Yes pisze:

  Pan Burmistrz ma absolutnie rację. Jedynie w wyborach samorządowych wyborcy głosują bezpośrednio na konkretną osobę. Jeśli wg adwersarzy Pan Benedykciński jest takim złym włodarzem miasta to dlaczego od 20 lat wygrywa zdecydowanie wybory i jest tak wysoko oceniany we wszelkiego rodzaju rankingach. Młodzież może tego nie wiedzieć ale przez te 20 lat trochę się ten Grodzisk zmienił. A co do zmian w ordynacji, które chce wprowadzić (i pewnie wprowadzi) PIS – to jest to ich kolejny skok na stanowiska – bo władzy w samorządach w inny sposób nie da się przejąć, a że do tego trzeba dorobić jakąś ideologię to rządzący mówią o sitwach, nepotyźmie itp. Gdyby tylko były jakiekolwiek podejrzenia o te rzeczy to odpowiednie służby pod dowództwem pp. Błaszczaka, Ziobry i Kamińskiego ochoczo by się tym zajęły

  • jula pisze:

   Oj boli.
   Tak was władza PiS boli ?

   Boicie się o swoje stołki i układy ?
   Czas na zmiany , czas na lepsze jutro. Hej.

   • baird pisze:

    A kto Ci powiedział , ze to człowiek PiS wygra wybory . Już sobie Pis szykuje opanowanie samorzadow , tak aby nikt im nie podskoczyl . Czyli pelnia demokracji

   • peterwa pisze:

    Żeby ci to lepsze jutro bokiem nie wyszło Nie jestem i nie byłem na stołku,nie jestem układowcem ale jak pomyślę o „lepszym ” jutrze w wykonaniu PiS to strach się bać. Nie o stołki tylko o przyszłość tego kraju.

 6. Łukasz pisze:

  Już po waszych stołkach :D cieszy mnie to niezmiernie:) Musielibyście zablokować sejm jak 16 grudnia, żeby to na moment zatrzymać a i tak nic nie zdziałacie:)
  Kocham Polskę :D

  • jerzy pisze:

   Trzeba cos mieć z glowa nie halo żeby kwestionować wybory burmistrzow , kiedy sa to bezpośrednie wybory . Coz PiS potrafi wszystko byle tylko dorwać się do władzy i wprowadzić wyznawcow religi smolenskiej

 7. Artur Bryk pisze:

  W żadnym temacie nie ma jedynie słusznej racji. To tylko kwestia wyboru i doświadczeń. Czasami wielowiekowych. Żyjemy w demokracji, a więc ustroju w którym głos ludu ma decydujące znaczenie. Współczesne rozumienie tego decydowania nie pozwala jednak na dyktaturę większości, a ograniczenie władzy i respektowanie praw mniejszości. Kadencyjność jest kolejnym, współczesnym odstępstwem od sztywnych reguł demokracji mającym na celu wyeliminowanie patologii wynikających z istnienia dożywotnego, demokratycznego dyktatora. Białoruś, Rosja i inne znane „demokracje” służą przykładami.
  W naszych, grodziskich warunkach, znane powiedzonko, że wyjątek potwierdza regułę ma swoje potwierdzenie. Tym wyjątkiem jest burmistrz Benedykciński. Zapisał się wyjątkowo dobrze w dziejach Grodziska. I nie o niego tu chodzi. Chodzi o regułę. W swej przygniatającej masie długoletnie sprawowanie, demokratycznej (!!!) funkcji rodzi więcej patologii niż pożytku. Ameryka doszła do tego wniosku ponad 60 lat temu, mimo że ustępujący po 8 latach prezydent wydał się nie do zastąpienia, a pracy przed nim było więcej niż za nim.
  Niestety, prezes TVP Jacek Kurski, miał absolutną rację mówiąc, że ciemny lud i tak „to” kupi. Powiem więcej, wszystko kupi, byle ładnie opakowane. I dlatego w długości sprawowania wybieralnych funkcji nasza demokracja musi zostać także zmodyfikowana, ograniczona. I nie chodzi tu tylko o wyeliminowanie patologii życia społecznego, ale także o to, że tylko nowi, młodzi ludzi mogą trafnie odpowiadać na wyzwania współczesności (z pełnym szacunkiem dla doświadczeń seniorów, ale zbyt mocno tkwiących w minionych czasach – niech będą doradcami lub radnymi, na przykład).
  Jest jeszcze jeden ważny aspekt wymuszonej rotacji na wykonawczych funkcjach społecznych. Umożliwia aktywizację większej liczby mieszkańców i likwiduje zatęchłą atmosferę kolesiostwa. Nasz burmistrz jest ofiarą nowych czasów, którą trzeba położyć na ołtarzu zmian, mimo że Grodzisk bardzo dużo mu zawdzięcza.

  • krisw5 pisze:

   W twojej wypowiedzi są same sprzecznoci co jest oczywistą niedorzecznościa a twoja wypowdiedź niezbicie dowodzi, że nie wiesz w czym tkwi problem. A jest to proste dla każdego myślącego człowieka. Tym obecnie okradającym polaków chodzi o zdominowanie władzy w jak naj szerszym zakresie by jeszcze więcej kraść.

 8. Mirosław M. pisze:

  Trafna i nie podlegająca uwag wypowiedź.

 9. podatnik pisze:

  Czas na oderwanie od koryt bo niedługo powstaną dynastie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.