19 04 2018

Będzie referendum ws. CPK

19.04.2018, godz.: 07:31
Będzie referendum ws. CPK
Fot. Pixabay

W środę radni Baranowa jednogłośnie zdecydowali o przyjęciu uchwały w sprawie referendum gminnego dotyczącego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mieszkańcy odpowiedzą na dwa pytania.

Referendum ma się odbyć 17 czerwca, podczas którego zostaną zadane dwa kluczowe pytania: „Czy jesteś za lokalizacją Centralnego Portu Komunikacyjnego w obszarze gminy Baranów?” oraz „Czy zgadzasz się na warunki rozliczeń zaproponowane przez rząd w związku z budową Centralnego portu Komunikacyjnego?”.

Mieszkańcy i władze Baranowa mają spore wątpliwości co do kształtu i brzmienia specustawy. Podczas sesji mówiono, że jest zrobiona niechlujnie i wielu elementach niekorzystna dla mieszkańców. Dla przykładu, ci liczą na to, że ich ziemie zostaną odkupione, ale w ustawie jest również mowa o wywłaszczeniach.

Mimo zaproszenia, na sesji nie było Mikołaja Wilda, pełnomocnika rządu ds. CPK, ale ten przysłał na nią swojego przedstawiciela Marcela Klinowskiego, który starał się uspokoić mieszkańców.  Ci uważają, że 120-dniowy termin wyprowadzki z ziemi, na której powstanie CPK jest za krótki. Klinowski zapowiedział, że termin ten zacznie się liczyć dopiero od kwietnia 2020 r., a do końca 2018 r. i przez cały przyszły rok będą prowadzone negocjacje dotyczące wykupu nieruchomości od mieszkańców. Do 2020 r. rząd chce mieć załatwioną sprawę nieruchomości pod lotnisko, bo jak poinformował Klinowski właśnie wtedy będzie wydana decyzja lokalizacyjna, która umożliwi staranie się o pozwolenie na budowę CPK. Jeżeli w tym czasie rząd nie dojdzie do porozumienia z mieszkańcami, rozpocznie się procedura wywłaszczeń.

Mieszkańców irytuje również fakt, że wciąż nie wiadomo gdzie dokładnie powstanie CPK. Przedstawiciel Wilda zapewnił, że w czerwcu będą dwa warianty dokładnej lokalizacji portu „Solidarność”.

Jeszcze przed głosowaniem na sesji wielu mieszkańców głośno wyraziło swoje niezadowolenie z działań lokalnych władz o to, że taka sesja odbywa się teraz, a nie jesienią kiedy dopiero wybierano lokalizację pod CPK.

Jesteśmy ciekawi jakie będą wyniki referendum i jak na nie zareaguje rząd. Dowiemy się po 17 czerwca.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi