13 01 2018

Aby podczas finału WOŚP było bezpiecznie

13.01.2018, godz.: 10:38
Aby podczas finału WOŚP było bezpiecznie
fot. WOŚP/Grzegorz Adamek

Jutro 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na ulice miast w całej Polsce wyszło grubo ponad 100 tysięcy wolontariuszy kwestujących na rzecz WOŚP. To czas wyjątkowej mobilizacji także dla policjantów strzegących bezpieczeństwa.

O to, aby obyło się bez przykrych incydentów zadba kilka tysięcy funkcjonariuszy, w tym także policjanci z grodziskiej komendy. Zwrócą szczególną uwagę na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, przypilnują bezpieczeństwa, kwestujących dzieci.

Policjanci mocno zabezpieczać będą także wszystkie imprezy towarzyszące finałowi i jak co roku zaangażują się w asystę konwojów z zebranymi pieniędzmi.

Dla wolontariusz mają też kilka wskazówek, które pozwolą uniknąć nieprzyjemnych czy niebezpiecznych sytuacji. Należy więc pamiętać aby:
– stronić od miejsc mało uczęszczanych przez ludzi, takich jak podwórka, bramy, parki i skwery (zwłaszcza po zapadnięciu zmierzchu);
– nie chodzić samotnie, najlepiej zbierać datki w towarzystwie innych osób;
– w razie napadu nie starać się za wszelką cenę ratować zawartości skarbonki, pamiętając, że życie i zdrowie jest wartością nadrzędną;
– jeżeli już do niego dojdzie, postarajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących później pomóc zidentyfikować sprawcę;
– jak najszybciej powiadomić Policję o popełnionym przestępstwie; jeśli napastnik ucieka – alarmować otoczenie krzykiem;
– w wypadku podejrzenia zaistnienia niebezpieczeństwa – nie wahać się, natychmiast powiadamiać policji, np. dzwoniąc pod numer 997 lub 112.

Draczyńcom policja przekzuje też kilka istotnych wskazówek, o których powinni pamiętać, by uniknąc niepożądanych sytuacji:
– każdy z wolontariuszy będzie wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza;
– dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;
– każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu;
– Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.

1

Dodaj Komentarz

  • mangi4@poczta.onet.pl

    26 😉

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi