12 12 2018

85 milionów na grodziskie inwestycje w 2019 roku

12.12.2018, godz.: 19:15
85 milionów na grodziskie inwestycje w 2019 roku
Fot. Mariusz Kordel

Przyglądamy się grodziskiemu projektowi budżetu na 2019 rok. Prawie 85 milionów złotych gmina zamierza wydać na inwestycje. To ponad jedna czwarta wszystkich środków.

Wydatki ogółem zaplanowano bowiem na poziomie ponad 312,5 mln zł, z czego wydatki inwestycyjne stanowią wspomnianą kwotę 84,7 mln zł, czyli 27,1 proc. całości. Gmina nie uniknie jednocześnie deficytu, bowiem planowane dochody zamkną się w kwocie niespełna 307,1 mln zł.

Największą część puli inwestycyjnej pochłoną inwestycje drogowe – ponad 35 mln zł, czyli przeszło 41 procent całej kwoty. Tu można wymienić przede wszystkim budowę i modernizację dróg gminnych, takich jak: ul. Orzeszkowej, ul. Buczynowa, ul. Jesionowa, ul. Klonowa, ul. Kierlańczyków wraz z parkingiem, ul. Warszawska i Emilii Plater, ul. Wioślarska, rejon Piaskowej, Przemysłowa, Traugutta, ul. Okrężna i ulice boczne, ul. Na Laski i ulice boczne ul. Daleka – Warszawska, ul. Batorego i ulice boczne (Grodzisk), a także m.in. ul. Myśliwska, ul. Źródlana, ul. Marylskiego i ul. Olszowa (Książenice), ul. Królicza i Drozda (Adamowizna i Szczęsne), ul. Jesienna i Wiosenna (Opypy), ul. Krańcowa (Radonie). Na te zadania zapisano 13 mln zł. Kolejny element drogowy, który pochłonie prawie 12 milionów, to budowa ścieżek rowerowych.

Następnych siedem milionów pójdzie na nie mniej ważne inwestycje drogowe dotowane z zewnątrz, jak przebudowa ul. Chełmońskiego i Dalekiej, 3 Maja i Teligi, Nadarzyńskiej i Warszawskiej, a także zakup dwóch autobusów elektrycznych,

Drugie miejsce na liście zajmują przedsięwzięcia polegające na budowie i rozbudowie placówek. Łącznie 10 mln zł pójdzie na budowę hali przy grodziskiej „Piątce”, rozbudowę szkoły nr 2 przy ul. Westfala i modernizację podstawówki w Izdebnie kościelnym. Kolejne pół miliona gmina przeznaczy na budowę SP w Szczęsnym. Trzy miliony pochłonie natomiast budowa przedszkola na Okrężnej, a następne 500 tys. zł pójdzie na modernizacje działających przedszkoli.  Z innych dużych inwestycji, które ruszą w 2019 roku wymieńmy budowę ratusza na którą zabezpieczono 4  mln zł. Kosztem 2,3 mln zł powstanie nowe boisko treningowe w bazie grodziskiej Pogoni.

Dwa miliony z kolei miasto przeznaczy na modernizację i rozbudowę oświetlenia ulicznego, a kolejne cztery miliony pójdą na dalszą rozbudowę infrastruktury na Stawach Walczewskiego.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi