29 09 2018

74. rocznica bitwy pod Jaktorowem i atrakcje dla mieszkańców

29.09.2018, godz.: 16:05
74. rocznica bitwy pod Jaktorowem i atrakcje dla mieszkańców
fot. Mat. organizatora

24 września Jaktorów zaprasza na uroczyste obchody 74. rocznicy bitwy pod Jaktorowem. Oprócz części oficjalnej zaplanowano różnorodne atrakcje dla mieszkańców.

Bój pod Jaktorowem był prawdopodobnie największą bitwą partyzancką stoczoną w czasie II wojny światowej na ziemiach polskich znajdujących się po zachodniej stronie Wisły. 27 września 1944 r. Niemcy rozpoczęli w tym rejonie zakrojoną na szeroką skalę operację przeciwpartyzancką. Grupa Armii Krajowej „Kampinos” przystąpiła do odwrotu w kierunku Gór Świętokrzyskich. Jednak 29 września we wsi Budy Zosine pod Jaktorowem zgrupowanie zostało otoczone przez wojska niemieckie. Po całodziennym boju ze znacznie silniejszą armią niemiecką grupa „Kampinos” została rozbita, choć kilku oddziałom udało się wyrwać z okrążenia. W walce poległo od 150 do 200 polskich żołnierzy, 120 zostało rannych, a 150 wzięto do niewoli.

Jak co roku uroczystości odbędą się na cmentarzu wojennym AK w Budach Zosinych. Rozpoczną się mszą św. w samo południe. Po niej zaplanowano przemówienia okolicznościowe, apel poległych, salwę honorową, złożenie wieńców. Na uroczystości przybędą przedstawiciele samorządów, władz centralnych, a także służb mundurowych: wojska i innych..

Jaktorowska gmina liczy, że dopiszą również mieszkańcy, dla których w ramach wydarzenia zaplanowano atrakcje podczas pikniku wojskowego, który odbędzie się bezpośrednio po zakończeniu części oficjalnej. Niejako zgodnie z tradycją przygotowano rekonstrukcję jednego z epizodów tamtej pamiętnej bitwy. Tym razem będzie to inscenizacja prezentująca zestrzelenie niemieckiego samolotu. Nie zabraknie również degustacji wojskowej grochówki oraz licznych atrakcji dla najmłodszych, a także okazji wspólnej zabawy dla całych rodzin.

Początek 30 września w samo połuidnie.

1

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi