17 06 2019

Kontrowersje wokół rozbudowy remizy OSP

17.06.2019, godz.: 12:59
Kontrowersje wokół rozbudowy remizy OSP
fot. zabiawola.pl

We wrześniu 2018 roku wystartowała rozbudowa budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelechowie. Wokół inwestycji powstały kontrowersje co do przeznaczenia części użytkowej obiektu, pojawiły się też trudności w realizacji inwestycji. Żabiowolski magistrat wydał w tej sprawie oświadczenie.

Inwestycja miała na celu zwiększenie powierzchni użytkowej budynku przez co nastąpi polepszenie warunków socjalnych oraz użytkowych budynku. Dodatkowo powstanie powierzchnia do przechowywania sprzętu ratowniczo-gaśniczego, kolejne miejsce parkingowe dla samochodu gaśniczo-ratunkowego oraz sala konferencyjna dla spotkań związanych z funkcjonowaniem Ochotniczej Straży Pożarnej. Dzięki rozbudowie i nadbudowie powierzchnia użytkowa zwiększy się niemal dwukrotnie – z 273 mkw na 509 mkw.

Teraz inwestycja napotyka spore problemy. W oświadczeniu czytamy: „Obecnie okazuje się, że wyjazd z nowego garażu sprawia  duże komplikacje i wymaga innego bardzo kosztownego rozwiązania poprzez budowę nowego wyjazdu z terenu OSP oraz  wykupu od 15 współwłaścicieli  przyległej drogi ul. Zielnej a następnie jej utwardzenia umożliwiającego przejazd samochodem pożarniczym. Równocześnie powstają komplikacje w zagospodarowaniu terenu pod względem strefy aktywności sportowej, co powoduje kolejne oczekiwania  w stosunku do władz gminy związane z zakupem dodatkowej działki.  Z uwagi na dużą wartość kosztorysową przedsięwzięcie inwestycyjne podzielono na dwa etapy.

Podczas realizacji pierwszego etapu okazało się, że powstaje obiekt, który generuje duże puste nieużytkowe  przestrzenie na poddaszu dające możliwość nieoficjalnego ich wykorzystania. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo użytkowników obiektu oraz potrzeby społeczności lokalnej, która wielokrotnie zgłaszała brak miejsca dla organizacji imprez kulturalnych, zebrań wiejskich, szkoleń, konferencji i innych Wójt po fachowej analizie dokumentacji podjął decyzję, że przy poniesieniu wydatków inwestycyjnych możemy przyczynić się zarówno do poprawy warunków strażaków i zapewnienia   gotowości bojowej jak i umożliwienia mieszkańcom krzewienia kultury. Jednak w tym przypadku koniecznym jest opracowanie Projektu zamiennego wprowadzającego zmiany konstrukcyjne oraz w programie funkcjonalno- użytkowym obiektu, aby umożliwić formalne wykorzystanie poddasza. Biorąc pod uwagę, że koszt przedsięwzięcia inwestycyjnego przekracza 2 mln. zł. wygospodarowanie pomieszczeń na poddaszu, zaplecza kuchennego  na parterze w już wybudowanym obiekcie da nowe możliwości lokalowe zarówno dla strażaków poprawiając im komfort pracy i wypoczynku jak i społeczności lokalnej.

Przedsięwzięcie to jest realizowane od kilku lat. W pierwszej wersji planowano termomodernizację i rozbudowę obiektu o garaż. Jednak projekt ten nie otrzymał dofinansowania i rozwiązania w nim przyjęte nie satysfakcjonowały zarządu straży w zakresie lokalowym – czytamy w oświadczeniu urzędu. I dalej: – Wobec czego wójt gminy zorganizowała w lutym 2017 roku kolejne spotkanie z zarządem OSP na którym strażacy przedłożyli własną koncepcję rozbudowy i nadbudowy obiektu w której wskazano lokalizację drugiego  garażu oraz inne pomieszczenia. Biorąc pod uwagę usytuowanie obiektu na działce wyjazd z nowego garażu miał  być urządzony  w kierunku ulicy Chełmońskiego. Realizując oczekiwania Zarządu OSP Gmina zatrudniła w roku 2018 roku projektanta, który opracował Projekt rozbudowy, nadbudowy i remontu budynku strażnicy zgodnie z koncepcją Zarządu OSP przy jak najmniejszej ingerencji w istniejący obiekt  z zachowaniem obowiązujących przepisów prawa.

Zawsze dla gminy priorytetowym celem jest zabezpieczenie potrzeb pożarniczych, ale jeżeli jest możliwe w tym samym obiekcie również skupić społeczność lokalną to przyznają chyba Państwo, że zasadnym jest ten obiekt wykorzystać. Tym bardziej, że jest to jedyny obiekt w tym rejonie gminy dający taką możliwość.”

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi