23 05 2018

100 tys. zł na remont zabytkowego dworku w naszym regionie

23.05.2018, godz.: 20:30
100 tys. zł na remont zabytkowego dworku w naszym regionie
Fot. zabiawola.pl

Radni sejmiku Mazowsza rozdzielili kolejną pulę pieniędzy na dofinansowania. Tym razem na rewitalizację i remonty zbytków. Wśród dotowanych projektów znalazł się remont dworku w Żabiej Woli, w którym mieści się tamtejszy dom kultury.

– Budynek Domu Kultury (dawny dworek mieszkalny) usytuowany jest w centralnej części Żabiej Woli, na wschód od szosy katowickiej. Budynek znajduje się na terenie całkowicie wygrodzonym, podjazd do budynku zlokalizowany jest od strony wschodniej, poprzedzony pierwotnie kolistym gazonem. Na północ i wschód od budynku znajdują się resztki podworskiego parku, w 2014 roku przedzielonego oświetlonymi alejkami. Za budynkiem zamontowana została wówczas zewnętrzna siłownia oraz plac zabaw. Skutkiem rewitalizacji budynku i jego otoczenia jest również iluminacja, uatrakcyjniająca wizerunek  Domu Kultury od zmierzchu do świtu – tak opisują dworek pracujące w nim osoby.

Teraz będzie można zatroszczyć się o dalszą odnowę oblicza zabytkowego budynku. A to dzięki dotacji otrzymanej z puli dofinansowań Mazowsza. – Dotacje z budżetu Mazowsza będzie można przeznaczyć na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane. Za te środki będzie więc można m.in. sporządzać ekspertyzy techniczne i  konserwatorskie, przeprowadzać badania konserwatorskie lub architektoniczne, opracowywać dokumentację czy program prac konserwatorskich. Warto jednak pamiętać, że sporządzanie dokumentacji, ekspertyz lub projektów może zostać dofinansowane z dotacji jedynie w przypadku, gdy stanowią część prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych, bądź wynikają z przeprowadzonych prac – podało biuro marszałka Mazowsza.

– Ponadto za środki z budżetu Mazowsza będzie można zapłacić za wykonanie projektu budowlanego czy projektu odtworzenia kompozycji wnętrz. Wnioskujący mogą się również ubiegać o wsparcie na zabezpieczenie zabytków, w tym m.in. odnowienie lub całkowite odtworzenie tynków i okładzin architektonicznych okien, ościeżnic czy okiennic, a także zewnętrznych odrzwi i drzwi, więźby dachowej czy pokrycia dachowego. Dotacje to również pieniądze na zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych, niezbędnych do wykonania prac i robót przy zabytku. To również szansa na dofinansowanie do zakupu i  montażu instalacji przeciwwłamaniowej, przeciwpożarowej, odgromowej czy wykonanie izolacji przeciwwilgociowej. Wsparcie będzie można również przeznaczyć na wyeksponowanie istniejących, oryginalnych elementów zabytkowych parków lub ogrodów. Muszą być one jednak również wpisane do rejestru zabytków – dodało.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi